Moss lufthavn Rygge legges ned 30OKT16

Og hvem ved sine fulle fem vil satse alt på bakgrunn av en så volatil kunde? I intervjuet legger han dessuten fagforeningssaken, og ikke passasjeravgiften, til grunn for nedleggelsen. Jeg ville holdt meg meget langt unna å være avhengig av det selskapet der.

Svaret på spørsmålet ditt er nok: De som er så bestemt på å få til flyplassdrift i sitt nærområde at de gjør hva som helst får å få flyplassen opp å gå igjen.

FR er ingen drømmekunde. Men om de er eneste kunde, hva har du for valg? (Bortsett fra nedlagt drift, men det har de jo prøvd og de virker ikke så fornøyde).
 
I så fall vil vel Ryanair ikke stasjonere fly, men bruke Rygge som en destinasjon i rutenettet på lik linje som fra Torp. Med Ryanairs inntreden kommer nok også Norwegian tilbake med lavfrekvente ruter til Alicante, Malaga og Las Palmas, i tillegg til charter. Men utover det virker det vanskelig å rekruttere andre selskaper, spesielt når Wizz Air er så låst til Torp og KLM ikke allerede har prøvd seg.
 
FR er ingen drømmekunde. Men om de er eneste kunde, hva har du for valg? (Bortsett fra nedlagt drift, men det har de jo prøvd og de virker ikke så fornøyde).

Akseptere at Moss lufthavn, Rygge ikke har livets rett som sivil lufthavn. Legge til rette for annen, kommersiell virksomhet i bygningsmassen.
 
Akseptere at Moss lufthavn, Rygge ikke har livets rett som sivil lufthavn. Legge til rette for annen, kommersiell virksomhet i bygningsmassen.

Egentlig litt rart at det ikke er liv laga der nede.
Var det ikke godt over millionen som brukte flyplassen?

Sett at jeg skulle få tilbud om jobb der nede så ville det jo vært helt uaktuelt pga overdreven lang pendling. Rygge dekker vel Fredrikstad, Sarpsborg og Moss med korte avstander?

Slik som det er nå så kan jeg jo ganske problemfritt pendle til både Stavanger og Bergen feks.
 
Det var nok en god del Akershus- og Oslo-pasient... eh... pasasjerer også. Prisene til Ryanair var, for mange, meget forlokkende. Har fløyet derfra en gang, men da var jeg i Fredrikstad og skulle til Bergen. Meget effektivt. Tror det var meg og sju vektere i sikkerhetskontrollen når jeg passerte.
 
Da kan det bli Amerikansk base på Rygge

https://www.tv2.no/nyheter/9919133/
. Denne uken kunngjorde Forsvarsdepartementet at Rygge flystasjon i Øsfold blir en del av USAs europeiske avskrekkingsinitiativ EDI.

Planene på Rygge innebærer å etablere oppstillingsplass med overbygning for fire kampfly på Rygge flystasjon, i tillegg til taksebane, et brannvernbygg, belysning og skilting.

– Denne investeringen vil legge til rette for styrket beredskap og rask overføring av NATO-allierte styrker i tilfelle krise og krig, sier forsvarsminister Frank Bakke-Jensen (H).

Gjelder også F-22 og F-35 – Det er fjerde generasjons fly amerikanske myndigheter ønsker å forberede infrastruktur for på Rygge. Det betyr likevel ikke at F-35 er ekskludert fra å kunne bruke fasilitetene dersom det skulle bli behov for det. F-22 er heller ikke utelukket, bekrefter hun.

– Det er én mulighet, sa forsvarsminister Bakke-Jensen da Aftenposten tidligere denne uken spurte ham om USA ønsker å ha to F-22 Raptor kampfly i Norge.
 
Det er neppe den helt store nyheten, men det er nå åpnet for en viss GA-aktivitet på Rygge. Foreløpig er det i praksis begrenset til touch-n-go, ettersom det ikke er noen løsning for adgang til parkerte fly.

Jeg tror jeg var den første som fikk brukt ordningen på tirsdag 12. juni. Sammen med en instruktør som ikke var spesielt imponert over landingene mine.
 
Og fra før av er det foreslått:

"Flytting av COB base fra Sola til Rygge" (inkludert tankanlegg for tankfly).

Regjeringen foreslår i langtidsplanen å overføre forhåndslager og beredskapsfunksjoner
for allierte tankfly (Co-located Operating Base, COB) til Rygge.

COB infrastrukturen er betalt og driftet av NATO, og det er ikke kjent at det finnes
utfordringer med den infrastrukturen som finnes på Sola.
Sola har vist seg å ha en god strategisk beliggenhet for oppgaven. Rullebanene på Sola er
lange nok og har kapasitet til å ta den eventuelle trafikken COB basen medfører. Det er
klargjort for parkeringsplass for 15 store tankfly, også av den nye amerikanske flytypen
Boeing KC-67. Tilsvarende fly har operert fra Sola for det italienske flyvåpen, som viser
at det ikke vil være problem å basere de nye amerikanske flyene på Sola. Utfordringen
kan bli større dersom Rygge skal huse høyluftmilitær beredskap for hovedstadsregionen
samtidig med som de også skal være base for alliert mottak på Østlandet. Å fjerne flere
store underjordiske tankanlegg på Sola for å bygge nye på Rygge, vil være meningsløst
og ikke fremme forsvarssaken verken i Norge eller i NATO.

Så det spørs hvor mye sivil aktivitet Forsvaret faktisk ønsker på Rygge.

Kilde: www.greaterstavanger.com/eng/conten...angtidsplan Rogaland og Stavangerregionen.pdf
 
https://www.dn.no/nyheter/2018/08/0...or-kjemper-fortsatt-for-a-gjenapne-flyplassen

Selv om de nye eierne er positive, virker det som om det er mye som skal til for at det blir flydrift fra RYG igjen. Samme gnaget som vanlig:

Slik situasjonen er i dag, klarer vi ikke å tilby aktuelle flyselskaper en spiselig kostnadsramme. Flypassasjeravgiften er den største enkeltkostnaden som står i veien for en gjenåpning.

I tillegg nevnes usikkerhet rundt hvorvidt tax-free utsalgene skal overtas av vinmonopolet, noe som også skaper usikkerhet for de nye eierne.

Nå vil jeg jo nødig fremstå som negativ, men har ikke veldig troen på at det blir noen kommersiel rutedrift fra RYG igjen.
 
Nå vil jeg jo nødig fremstå som negativ, men har ikke veldig troen på at det blir noen kommersiel rutedrift fra RYG igjen.

Ikke jeg heller så lenge den flypassasjeravgiften ødelegger :( (Ikke bra at den flypassasjeravgiften ødelegger for flyselskapene).
 
Ikke jeg heller så lenge den flypassasjeravgiften ødelegger :( (Ikke bra at den flypassasjeravgiften ødelegger for flyselskapene).

Hadde det vært bedre om f.eks. bensinprisen for oss bilister ble øket ytterligere for å sikre staten samme totale proveny?

Flypassasjeravgiften har kommet for å bli. Det er ikke den som er problemet, men den er en skyteskive som man må være både blind og småskjelven for å unngå å treffe med kritikk. Det reelle problemet er at MLR rett og slett er overflødig.
 
Det er nylig satt opp en hel rekke hvite telt på grusparkeringen nord for parkeringsbygget, noen som kjenner til hva dette er til? Teltene ser ut til å tilføres ventilasjon eller varme.
 
Det er nylig satt opp en hel rekke hvite telt på grusparkeringen nord for parkeringsbygget, noen som kjenner til hva dette er til? Teltene ser ut til å tilføres ventilasjon eller varme.



Kan det være noe relatert til militær aktivitet?
 
Back
Top