Synes personal manglen er bare trams. Mye av dette kunne vært løst med å leie inn personal. Veldig mange steder er det det man får gjøre for å få det til å gå rundt. Opplæring går det alltid ann å løse. Koster litt penger men det virker som det er bedre at selskapene skal svi. Hullene har man visst om lenge og derfor enda mere kritikkverdig
Skremmende kommentar.
Skal man gjøre det samme for piloter?
Skal man løse legemangel i distriktene og psykiatrien, ingeniørmangel i kommunene og manglende politiberedskap i grisgrendte strøk på samme måte? Et lite kurs kanskje? Fordi det er billig? Fordi det er nok folk uten utdanning som ønsker jobb?
Da kan vi jo legge ned høyskoler og universiteter i samme slengen og lage lynkurs for jurister, fysioterapeuter, samfunnsvitere, historikere, lingvister, siviløkonomer, sykepleiere, lærere og ledere og spare en masse penger!
Det må jo være enhver politikers drøm og samtidig det nærmest man kommer en utdanning for å bli politiker...
Vel du far mene hva du vill men i dag blir det leid inn piloter,flyverdinner og teknikere på kontrakt.
Atc på kontrakt er ikke et nytt fenomen.
Han sa vel også at flygelederne ville bli konkurranseutsatt. Da må de vel isåfall outsource og sette funksjonen ut på anbud? (Med forbehold om at dette kan ha vært på NRK. Så det nettopp)
...kanskje man burde lære av USA. Såvidt meg bekjent er det fremdeles kun FAA som ansetter flygeledere der.
Med oppärning går å löse mener jeg at man leier inn kvalifisert atc personal som man gir oppläring i forhold til relevante arbeidsoppgaver. Atc på kontrakt er ikke et nytt fenomen.
Slik artikkelen er skrevet blir det rart bildet av situasjonen. Forventer NHO luftfart at den klausulen som nevnes skal gjøre at samtlige skal stille på overtid alltid? Slik er det selvsagt ikke. Når slikt nevnes bør også litt overtidstall komme frem i media. 200timer er standard i aml pr ÅR, snittet på Røyken er for noen uker siden 211timer til nå i år.... Viser vel om ikke annet en ganske så grei vilje til å gå overtid. Flere har jo over 400timer overtid allerede i juni. Helt utrolig at man går etter arbeiderne her som faktisk går store mengder overtid pga arbeidsgiver ikke får inn nok folk.
Men dette blir repetisjon for de som har lest litt i tråden![]()
Synes personal manglen er bare trams. Mye av dette kunne vært løst med å leie inn personal. Veldig mange steder er det det man får gjøre for å få det til å gå rundt. Opplæring går det alltid ann å løse. Koster litt penger men det virker som det er bedre at selskapene skal svi. Hullene har man visst om lenge og derfor enda mere kritikkverdig
Det som jo slår meg som mer og mer utrolig er hvordan Avinor slipper unna med sine smått absurde uttalelser i media. Deres promæroppgave er å sørge for at helt grunnleggende tjenester som tilstrekkelig med flygeledere. Når man feiler helt grunnleggende så burde jo dette få konsekvenser? Allikevel kan Narvesen bar stå der og si at de ikke kan gjøre noe med det første. Hallo, hva har de drevet med de siste årene? Flyselskapene betaler inn milliardbeløp uten å få det mest grunnleggende tilbake av en statlig etat.
We use essential cookies to make this site work, and optional cookies to enhance your experience.