SAS vurderer 55 nye fly

  • Thread starter Thread starter RH
  • Start date Start date
Spennende!

Men hvis disse kommer inn, hva koster utsjekk for piloter/mekanikere/flyvertinner/verter osv? Det er jo 55 fly, så regner med at det vil koste en del...?
 
Klart de vurderer Bombardier. Ethvert seriøst flyselskap vurderer alle konkurransedyktyge produkt som kniver i det segmentet de har tenkt å handle i.
Dette er et stort regnestykke, med mange faktorer. Vi på forumet kjenner noen av faktorene, men den totale oversikten får vi aldri.
Det eneste vi kan tro og håpe på, er at SAS denne gangen har mer fokus på flåteplanlegging og en langsiktig strategi, i stedet for å tro at en flåte som er skreddersydd alle behov, er det beste.
 
Canada lå vel i Amerika sist jeg sjekket;-)

Det er saa, men man sier ikke amerikansk om noe som kommer fra Kanada. Det er omtrent som om du kaller f.eks. gjeitost svensk. Du vil moete omtrent samme reaksjonen.... kanadierene vil IKKE ta pent paa det...
 
Kunne nesten vært enig med deg LN-MOW, men så har det seg at de store geitost-landene i Europa ikke befinner seg Skandinavia - chèvre fra Frankrike, halloumin og fetaosten fra Hellas, caprino fra Italia, cabreiro fra Portugal, mató fra Spania og pantysgawn fra Wales. Det du MOW kaller geitost (brunost) er egentlig ikke noen ost, men en laktosereduksjon (melkesukkerreduksjon) hvor deler av laktosen er mer eller mindre karamellisert (karamelliseringsgraden avgjør hvor brun osten er).

Det er slik at borgere av USA har anektert begrepet amerikaner selv om strengt tatt alle borgere på det amerikanske kontinentet fra Puerto Toro i sør til Alert, Nunavut i nord er amerikanere. Men Bombardier er helt klart et kanadisk selskap, kanskje bør vi si det er et fransk-kanadisk selskap i denne sammenhengen så lenge vi snakker om Cseries - Canadair-division som styrer fremdriften av Cseries og de holder til i Québec.

Så til det egentlige temet her, 55 CS300 til SAS. Det vil være både et vågalt valg av SAS (både ny flytype og ny motortype), men kanskje også et riktig valg for å komme på offensiven igjen? Mange vil kanskje si: Nei, ikke enda en type hos SAS. Jeg tror at CS300XT vil være et ideelt fly for å erstattet alle MD82, B735, B734, B736, B73G og A319, men 55 er vel et for lite antall fly for å erstatte det rundt 85 flyene dette utgjør? Med andre ord ser det ut som splitten ikke inkluderer størrelsen til B73G og A319. Det kan også være at CS100ER kunnr blitt bra en erstatter for CRJ900. Dermed hadde begge CSene hatt identiske motorer (PW1524G) og akseptabel take off run@MTOW (1661 meter for CS300XT og 1509 meter for CS100ER) for en del flyplasser som med dagens lengde ikke kunne ha fått besøk av CS300 std eller CS300ER hvis de måtte ha blitt lastet til maksvekt.

Dermed ser det ut til at SAS satser på enten de to største A32X NEO eller de to største B737RS/Y1 som den andre single aisle-typen med mindre Bombardier fortsetter videre med CS-famlien til CS500 og CS700 da.
 
men 55 er vel et for lite antall fly for å erstatte det rundt 85 flyene dette utgjør?.

Jeg gidder ikke kommentere kveruleringen din om gjeitosten, men hvis vi ser litt tilbake i tid, så var SAS' første 737-bestilling også av den beskjedne arten, med fast bestilling på kun 35 maskiner, og alle -600'er, som skulle avløse nier'ne I tillegg tok de riktignok også opsjon på samme antall.
Etterhvert ble jo ordren oppgradert til større versjoner, og det er jo svært sannsynlig at SAS igjen vil benytte seg av samme 'taktikk', skulle det vise seg fornuftig.
 
Jeg er sikker på at jeg har spist svensk getost... opptil flere ganger. Og kanadierne får bare finne seg i at de er en del av Las Americas.
I allefall så skal vel CS300 i hovedsak, om de blir aktuelle, erstatte B734, B735 og MD80. Det er vel ca 40 fly. Jeg håper at de så går for en konfigurasjon på CS flyene, slik at de lett kan brukes om hverandre. Jeg vil og tro at at andre alternativer vel kommer ann på når de blir tilgjengelige.
 
SAS har sendt RFP til Bombardier, Boeing og Airbus på fly til å erstatte MD'ene og 737 Classic (i første omgang). Det er ikke nevnt noe sted, men det vil også være naturlig for Blue1 å skifte ut sine Avro RJ-maskiner i løpet av noen år, og C100-modellen er en fin erstatter til disse også.

Ulempen med Airbus og Boeing er at de i prinsipp ikke har noen nye modeller - alt de har å by på i overskuelig fremtid er finpussing av gamle modeller. Selv A320-familien begynner å dra på årene. CSeries er den eneste nye modellen (med unntak av MRJ) som kommer med ny motorteknologi som lover 20% reduksjon i utslipp og 15% lavere operative kostnader.
 
Store spörsmålet er hvordan SAS skal evt finansiere kjöp og er man villig til å gå for en helt ny fly type med alle oppstarts problemer på bekostning av punktlighet..
Har vel gått på et par blemmer med å väre launch costomer. Q400, Ng med cfm56 DAC motorer.
Javisst det er på tide å lete alternativer for å kunne bytte ut deler av dagens flåte. Og det ligger nok 3-5 år fram i tid. Mye kan skje fram til det. Og håller virkelig 55 fly. De eldste NG til SAS er vel ca 13 år nå. Skal man kjöre hardt flyprogram med disse kommer man snart det på punktligheten.
Blir uansett spennende å se hva de går får foruten mine "skattepenger"(investeringsbehov? en smule sarkastisk)
Misstenker kommende resultater uansett blir avgjörende for besluttningen on kjöp eller lease og evt hvor mange fly
 
Back
Top