Overlever Norwegian? -> Resultatvarsel og emisjon

DNB Markets forventninger til Norwegians trafiktal for oktober:

Norwegian kommer med sin oppdatering i morgen tidlig, og i denne forbindelse venter vi en reduksjon i yield på 5,4 prosent til 0,37 kroner i forhold til samme måned i fjor. Valutaendringene trekker i positiv retning, men en økende andel langdistanse vil fortsatt dempe yieldvekst på årsbasis, skriver DNB Markets.

https://aksjelive.e24.no/article/kaV5va
 
Norwegian melder om salg av 5 A320neo, noe som vil øke selskaptes likviditet med litt over en halv milliard kr.

Dette er maskiner som i dag er leid ut.

https://www.dn.no/bors/bjorn-kjos/norwegian/norwegian-selger-fem-fly/2-1-466588

Kjøperen er leasingselskapet SMBC Aviation

https://www.hegnar.no/Nyheter/Boers-finans/2018/11/Dette-er-kjoeperen-av-Norwegians-fly

I en børsmelding skriver selskapet at transaksjonen er fullført med SMBC Aviation Capital Limited som er den nye eieren av flyene.
 
Et lite utdrag:

Spår full krise i Norwegian om 12 dager – hvis ikke selskapet får solgt unna flyene

I verste fall kan selskapet bli tvunget til å betale for drivstoff og flyplassavgifter med kontanter, ifølge analytiker.

Norwegian flyr mot en turbulent julehøytid om flere meglerhus får rett. Onsdag sendte Danske Bank Markets en oppdatering til kundene om Norwegians finansielle situasjon og tegner et dystert bilde om ikke selskapet får inn friske penger i løpet av dager eller uker.

Styret i Norwegian møtes jevnlig for å finne en løsning på pengeknipen. Eierne må bidra med mer penger selv – eller det haster å få en avtale om salg av fly i stor skala.

Analytiker Martin Stenshall mener faren for å bryte lånevilkår i obligasjonslån er fremskyndet fra første kvartal 2019 til fjerde kvartal i år. Ifølge hans beregninger faller egenkapitalen til litt under 1,4 milliarder kroner ved årsskiftet – like under minstekravet på 1,5 milliarder kroner.
 
Problemet, i første omgang vel å merke, er jo ikke nødvendigvis mangel på cash, men at egenkapitalen er faretruende lav. Og det hjelper jo ikke at deres tidligere redning, Bank Norwegian, eller Norwegian Finans Holding, for å pirke, har sett fallende aksjekursen. Da trengs det et boost i egenkapitalen, og det blir fort at IAG overtar butikken på billigsalg. HBK Invest har nok ikke nok reserver/kredit til å bidra så mye mer
 
Problemet, i første omgang vel å merke, er jo ikke nødvendigvis mangel på cash, men at egenkapitalen er faretruende lav. Og det hjelper jo ikke at deres tidligere redning, Bank Norwegian, eller Norwegian Finans Holding, for å pirke, har sett fallende aksjekursen. Da trengs det et boost i egenkapitalen, og det blir fort at IAG overtar butikken på billigsalg. HBK Invest har nok ikke nok reserver/kredit til å bidra så mye mer

NAX noterer nå ca. 7% lavere på Oslo Børs. Vi får se hvordan kursen utvikler seg mot romjulen.
 
Forsiden til DN imorgen prydes av Norwegian sitt fly som er stuck i Iran... hjelper neppe på kursen mot jul at flyet feirer jul i Iran og forblir der på ubestemt tid.
 
På tide å kjøpe aksjer no da, får vel en grei gevinst visst IAG kjøper opp Norwegian i januar



Med mindre den først faller ytterligere.

Det kan godt være du har rett, men er fremdeles en høyst risikofylt investering. Men dermed også en potensiell god avkastning [emoji6]
 
DY sa vel at de skulle komme med info ang forhandlingene om flysalg etc. i desember. Så kanskje den kommer imorgen..
 
Nå hjelper neppe affæren på LGW Norwegian noe særlig i en presset situasjon heller.
 
Ei heller å ha en maskin grounded i Iran.

Sent from my HTC U Ultra using Tapatalk

Trygve Hegnar har også en leder i dag under tittelen "Styrter Norwegian". Først og fremst fokuserer han på ryktene omkring mulig brudd på egenkapitalkravet i nær fremtid. Videre tar han tak i rykter der onde tunger sier at Norwegian må opprette nye ruter som kundene kaster seg over og forskuddsbetaler til, for å skaffe Norwegian likviditet.
Den påstanden tror han ikke på, men at slike rykter sier noe om tilliten til Norwegian sin ledelse akkurat nå.
Men han refererer også til fakta om høy gjeldsgrad, bestillinger inne på hundrevis av fly, uheldig sikring av drivstoff etc.

Selv tror han at det er feil at Norwegian kan bli tvinget til å betale kontant for drivstoff etc.

Lederen munner ut i en hyllest til Kjos for å ha skaffet en konkurrent til SAS. Norwegian har vært et kupp - for passasjerene. Han vil gjerne se de røde nesene i Norge, Europa og resten av verden. Det er noe å være stolte over.
 
Stemmer det at Norwegian har kansellert alle 737 og 787 kurs i 2019? I så fall er det noen varsellamper som blinker....
 
Back
Top