LN-KGL
ScanFlyer Mile High Club
Mercedes planlegger å slutte å selge biler som bruker bensin og diesel innen 7år. Innen den tid skal alternative drivstoff alternativ som Hydrogen, Etanol, Batteri... være så gode teknologier at bensin og diesel er ut.
Mercedes snakker om andre energibærere til bil, Håkon. I alle tilfeller må denne energien genereres fra noe og da er kildene for dette olje, naturgass, kull, bioenergi, vannkraft, vindkraft, solkraft, jordvarme og atomkraft. De fire første danner CO2 som avfall som ikke er ønsket disse dager. Atomkraftens avfall er jo kjent, så dermed står vi igjen med de "rene" energiformene vannkraft, vindkraft, solkraft og jordvarme. Alle disse rene energiene vil medføre større eller mindre inngrep i naturen som vi heller ikke ønsker.
Med andre ord er det behovet for energi til menneskeheten her på jordkloden som er for høyt og Gaia tåler ikke dette. Det er bare en ting som må gjøres og det er energieffektivisering. De mest energisløsende landene er de som vil merke knappheten mest til å begynne med og helt på toppen av listen er selvsagt USA. Selv GWB har måttet innse dette og har gått med på reduksjon i bruk av fossilt brensel med 50% innen 2050 (på G8-møtet i Japan).
Her i Norge er det også muligheter for å effektivisere og reduserte behovet for energi. Jeg har selv tatt konsekvensen av dette behovet. Fra 15. august er det slutt på å transportere +100kg dødvekt ca. 85 km daglig og boligvolumet som må varmes opp blir nesten halvert. At det også er bare en yttervegg i forhold til tre tidligere, gjør også at energitapet blir mindre. Mitt carbon footprint blir etter dette det jeg puster ut, det noen sigaretter om dagen genererer, det maten jeg spiser genererer, det fjernevarmen genererer for oppvarming av min bolig og selvsagt noen flyturer og taxiturer i året.
Har dere tenkt over hvordan deres carbon footprint og deres energibehov ser ut?