Du mar mange bra tanker her TCAS. Men hva gjelder Lofoten tipper jeg det er Leknes som består, dette pga regulariteten. Svolvær har en spessiel APP til ene banen som krever relatift god sikt. Det er en circel to land. Pga av terenget nord for flyplassen er det ikke mulig å få en LOC på den banen ved landing ifra Nord.
App til Leknes er ikke nevneverdig bedre enn svolvær. Circling minima på Leknes er 1750 og Svolvær er minima 2030. Heller ikke regularitetstallene fra avinor tilsier noe nevneverdig forskjell.
Ideelt sett burde begge steder vært lagt ned og opprettet en ny og lengre bane et sted midt mellom med lengre rullebane. Mener å ha lest at dette skal være geografisk mulig, men selvfølgelig innebære store investeringer.