Ebola i vestafrika

  • Thread starter Thread starter imm
  • Start date Start date
Er vel ingen dum ting å begrense reise ned til rammede områder enn så lenge det ikke finnes vaksine eller kur. Normalt pleier jo en epidemi å dø ut da alle smittede enten har overlevd eller dø. Så like greit å la være å spre den til flere land.
 
Svenskene er visst letter skremt enn nordmenn.

Men Ving Norge er tydeligere på at det er manglende reiselyst som er årsaken.

Ving Norge avviser at det er frykten for ebola som ligger bak kanselleringen av samtlige flyvninger fra Oslo, Norge til Gambia kommende vinter.

http://www.dagen.no/Nyheter/28/08/2..._kanselleres_fra_Norge_til_Vest-Afrika-108070

Dog har det vel vært litt varierende med charterturer til Gambia fra Norge? Mener jeg søkte i fjor og ikke fant noe direkte.
 
Dog har det vel vært litt varierende med charterturer til Gambia fra Norge? Mener jeg søkte i fjor og ikke fant noe direkte.
De måte gå over til rutefly via Brussels. Det er Kapp Verde som for lengst har tatt over i ferienisjen til Gambia. Tror svært mange av de som fortsatte å reiste til Gambia var de som allerede hadde vært der tidligere.

Det er klart slike blokkeringer vil kjennes lokalt.
 
Hadde ikke vært særlig klar for en tur til områdene det gjelder selv. Dritten er jo at det nærmest blir umulig å komme seg ut for fastboende/lokale.
 
En norsk dame er smittet av ebola i Sierra Leone. Hun kommer hjem i natt med ambulansefly. Noen som vet hvilket fly?
 
Denne epedemien kan fort føre til at folk holder seg hjemme. Dermed vil det bli mange tomme flyseter, parkerte fly og røde tall.
 
Aksjer i selskap som er avhengige at folk er utenfor heimen å bruker penger kan være negativt om ebolaen sprer seg skikkelig til europa og usa. Men flyaksjer er vel det som blir rammet først og hardest.
 
Om Ebola skulle bli luftbåren er eventuelt konkurse flyelskaper det minste problemet.


Skulle ebola bli luftbåren så snakker vi ny spanskesyke eller svartedau. Minst.

Med 30 dagers inkubasjonstid, samt at man er smittefarlig i store deler av inkubasjonstiden, så klarer man å smitte mye mennesker før det oppdages at man er syk.
 
Man bør stoppe regulær trafikk inn og ut av områdene som er rammet. Screening av samtlige passasjerer bør være ett krav.
Man kan være helt uten symptomer i 21 dager. Den smittede personen som dro til USA fikk symptomer en uke etter at han kom til USA. Han ble ved utfart spurt om han hadde vært i kontakt med noen smittede og det svarte han selvsagt nei til selv om han hadde begravd et lik. Ingen vil svare ja på det spørsmålet, det betyr jo at man ikke vil komme til et sted med ordentlig legehjelp og hygiene.
 
Skulle ebola bli luftbåren så snakker vi ny spanskesyke eller svartedau. Minst.
De som klarte seg best gjennom Svarteduen var visst særinger som bodde langt unna folk og som gikk store omveier for å slippe å treffe på andre.

Kanskje en taktikk man burde vurdere nå?
 
De som klarte seg best gjennom Svarteduen var visst særinger som bodde langt unna folk og som gikk store omveier for å slippe å treffe på andre.

Kanskje en taktikk man burde vurdere nå?

Så lenge den ikke muterer, ( som er ganske lite sansynlig), så vil du være ganske safe så lenge det ikke er et større utbrudd i Norge. De som til nå er smittet i vesten er jo folk som har hatt nær kontakt med smittede/ til dels syke i Afrika. Dødsraten på ebola er ca 70% ( i afrika ). Så en viss sjangs for at du tåler påkjenningen er også en mulighet.
 
Back
Top