Re: Ødela hånda i flydør, DY nekter for at noe har skjedd!
Norwegian har postet et svar til en kar på Facebook siden nå. Det er litt mere utfyllende enn hva som stod i VG:
"Det er svært beklagelig at Michelle har skadet hånda si, men vi ser ikke at det kan ha skjedd om bord hos oss. Vi har ingen rapporter på denne påståtte hendelsen og besetningsmedlemmene på denne flygningen har vært tydelige på at dette ikke... har skjedd. Luftfarten er underlagt svært strenge rapporteringsregler, så alle hendelser - både små og store - skal rapporteres inn, uten unntak.
Flydøren kan ikke lukkes automatisk og besetningen lukker aldri døra før alle passasjerene har satt seg og kabinsjefen har bekreftet at antall passasjerer om bord stemmer med passasjerlisten.
Dette er Norwegian sitert på i VG i dag, men vi har også opplyst flere viktige detaljer i sakens anliggende som er utelatt.
1. Våre rapporter viser at medisinskrinet om bord på denne flygningen aldri var åpnet. Hvis passasjeren skulle fått bandasje og smertestillende, slik det er beskrevet i VG i dag, måtte altså medisinskrinet om bord være åpnet. Det ble det ikke.
2. VG gjør et stort poeng ut av at Norwegian ikke ønsker å frigi passasjerlista på denne flygningen. Grunnen til at vi ikke utleverer passasjerlista, er fordi det er et brudd på Personalopplysningslovens paragraf 11 og 8, som regulerer spørsmål om utlevering. Politiet og Tollvesenet kan dog be om opplysninger fra disse listene, dersom de kan vise til rettslig grunnlag.
Privatpersoner (og advokater) har ikke noe selvstendig krav på utlevering av opplysninger fra passasjerlister, men kan be om rettslig kjennelse."