• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Konkurransetråd: Flyvåpen

Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Hvilke flyvevåben er dette?

dot-roundel.jpg
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Antipoden til RAF er RNZAF eller Royal New Zealand Air Farce - og denne farsen brukte denne rundellen tidlig i 2. verdenskrig.
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Det var vel bare Armée de l'air (Franske flyvåpen) som fløy Sud-Ouest Bretagne.
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Den franske marinen fløy også den merkelige skapningen, men hvor har jeg sakset dette?

Screen%20Shot%202017-07-02%20at%2016.41.21.png
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Merkelig at ingen tar denne? Det er forrige utgave av det kongelige flagget...
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Sorry, er på ferietur og nedi tredje champagneglasset i loungetåka, men den stjernekombinasjonen ser australsk ut?
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Det er helt riktig og denne var i bruk fram til 1982 på tross av at man fikk kenguru-rundellen i 1956. Nå er flagget endret en smule, men det er det kongelige australske flyvåpenet, RAAF.

Screen%20Shot%202017-07-05%20at%2010.24.55.png
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Ai, det ble visst flere glass på den turen som også ble ganske så nettløs (ferie-nemlig!) så jeg har helt glemt å sjekke status på denne. Har ikke noe vettugt på lager, så oppgaven er fri.
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Vi begynner å nærme oss 100 årsjubileet for opprettelsen av Royal Air Force, men er det verdens eldste flyvevæsen som har operert sammenhengende som egen enhet? Hvis svaret er nei, hvilket er det så?
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Meget godt spørsmål, skal bli interessant å se svaret! Personlig har jeg ingen anelse, men det var vel stort sett de sentraleuropeiske landene som var først ute med flyving. Ergo Tyskland, Italia, Frankrike og Storbritannia. Så var det sammenhengende, da. Mange land fikk seg jo et avbrudd i første halvdel av 40-tallet, og Tyskland i siste halvdel. Og vel så det. Dersom det ikke er Storbritannia har jeg sant og si ikke noe godt forslag, hvis det da ikke er noe KOG'sk som f.eks. Nederland?
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Eller Sverige? Flygvapnet har jo holdt det gående ganske lenge.
 
Re: Konkurransetråd: Flyvåpen

Det er ingen av Flygvapnene. Det østligste Flygvapnet ble etablert 6. mars 1918. Det vestligste dukket opp åtte år senere.
 
Back
Top