Kjos ber en bønn for SAS

Re: Kjos ber en bønn for SAS

Ja, det er korrekt, og alle vil selvfølgelig tjene penger. Men når du ser å rutetilbudet (point to point på tunge ruter mot 'komplett' rutetilbud) skjønner jeg egentlig ikke hvordan du kan se 'skumming av fløten' som noe positivt, annet enn på bunnlinjen tilø LCC'en. Distrikts-Norge (og andre for den del) har fått et dårligere tilbud etter at BU ble borte som hovedkonkurrent innenlands. Spør f.eks. militutten som må hente kofferten sin etter sin flight fra Bardufoss før han skal videre til Sogndal ... ;)
 
Re: Kjos ber en bønn for SAS

Men når du ser å rutetilbudet (point to point på tunge ruter mot 'komplett' rutetilbud) skjønner jeg egentlig ikke hvordan du kan se 'skumming av fløten' som noe positivt, annet enn på bunnlinjen tilø LCC'en. Distrikts-Norge (og andre for den del) har fått et dårligere tilbud etter at BU ble borte som hovedkonkurrent innenlands. Spør f.eks. militutten som må hente kofferten sin etter sin flight fra Bardufoss før han skal videre til Sogndal ... ;)

Nå tilbyr også DY gjennomgående innsjekk til egne destinasjoner, men jeg ser poenget ditt. Det er som nevnt både fordeler & ulemper. Ulempen er mindre enkel reise for endel reisende, men fordelen er at mange nå kan reiser til lavere priser. Alternativet er da at alle skal betale høyere priser for at noen skal få en enklere flyreise. Kanskje er det riktig, men kanskje er det ikke riktig. Jeg vet ikke. Jeg mener at det er behov for begge deler. Det jeg reagerer på er bruken av "fløteskumming", for jeg er nokså sikker på at f.eks. SAS ville trukket seg fra ruter og ordninger som de ikke totalt sett tjener penger på.
 
Re: Kjos ber en bønn for SAS

Jeg ser Braathens nevnes et par ganger her. Jeg ser ikke helt poenget. Braathens er ikke mer, det er borte. Og selv om du skulle starte et selskap med samme navn igjen så er det ikke gamle Braathens. Ganske menigsløst spør du meg.
 
Re: Kjos ber en bønn for SAS

Av distriktspolitiske hensyn burde 'alle aktører' innenriks fore kortbanenettet, uansett konsesjonshaver/aktør. Det burde være en selvfølge. Imidlertid strider det mot LCC'enes 'skumme fløten'-forretningsmodell ...

Forsåvidt en god tanke, men vil Widerøe være villig til å tilby interlining med Norwegian på vilkår som Norwegian kan akseptere? Selv om andre norske flyselskaper skulle bli pålagt å åpne opp systemer osv, vil det være ganske store kostnader for Widerøe (og i enda større grad de små aktørene som DAT) å skulle tilrettelegge systemer og rutiner for å kunne fungere med alle mulige løsninger og forretningsmodeller som kan finnes i flybransjen. Enda verre vil det bli når man krever dette mot alle de små aktørene også, slik som Krohn Air og inntil nylig Vildanden.

Ja, jeg skjønte at du mente det var selskapene som driver konkurranseutsatt som skulle endre seg og at man burde nedlegge forbud mot andre forretningsmodeller innenriks enn tradisjonelt nettverksselskap, men det er nok nærmere at det vil være de som har konsesjon og lovbestemt monopol som må tilpasse seg.
 
Back
Top