Hvilket kredittkort "skal" jeg ha?

Unnskyld, er ikke kjent med de norske kort. Jeg bor i USA og hadde AMEX Gold i sikkert 25 år. Det var førsteklasses service men det var et betalingskort. De prøvde og selge meg et blått kort som var kredittkort men jeg var ikke interessert. I dag har jeg et Hilton kort(kreditt) som gir meg masse poeng backet av AMEX. Mens Marriott og Hyatt er Chase. Rart om AMEX ikke tilbyr kredittkort i Norge, de tjener nok mye penger der.
 
Ikke hvis det blir så stramme grenser for provisjon til kortselskapene at det ikke lenger er tilstrekkelig overskudd til å gi kundene cashback, bonuspoeng osv. Jeg mener å ha lest at EU-kommisjonen har snakket om et tak på 0,5 %, dette er vesentlig mindre enn dagens 1,5-5% som det er vanlig at brukerstedene må betale i dag.

Dette er allerede gjennomført. Kreditt får kun 0.3% (debit 0.2%) når kortet brukes. Amex er pga raritet unntatt, men har måtte redusere på grunn av lavere kostnad ved Visa/MasterCard.
 
Ahh. da lærte jeg noe nytt og har misforstått dette. For meg så har alltid betalingskort vært knyttet opp mot en konto og penger du "har" mens kredittkort har vært for penger du ikke har og da vært med faktura og/eller delbetaling.

https://www.yourhomeplanet.com/


Og forskjellen ser du også om du gransker sjølmeldinga. Om du har noe utestående på et kredittkort vil du finne beløpet oppført som gjeld. Penger som AmEx har tilgode vil ikke fremkomme der.
 
Og forskjellen ser du også om du gransker sjølmeldinga. Om du har noe utestående på et kredittkort vil du finne beløpet oppført som gjeld. Penger som AmEx har tilgode vil ikke fremkomme der.

Det er uansett ingen grunn til ikke å føre opp evt. utestående du har til AmEx pr. 31.12. Gjeld er gjeld, og du skylder jo de pengene
 
Amex kødder heller ikke opp for deg for hva du får låne til feks huslån.

Tja, tror det er litt avhengig av hvordan banken opererer. Kredittgrenser ligger vanligvis til grunn, men de kan også se utenstående i gjeldsregisteret på Amex.
 
For de som ikke har kjedelojalitet og vil ha kalde kontanter (og ikke poeng med usikker bruksverdi) går Ikano Visa over til å gi 2% cashback hos alle dagligvarebutikker 1. juli i år, både i Norge og i utlandet (inkl netthandel). Dette er bedre enn Coop Mastercard sin 1,5% og matcher Trumf Visa sin 2%. Max 500 kr rabatt per mnd og 3000 per år. Man kan så vidt jeg se kombinere dette med Coop sitt kjøpeutbytte og Remas Æ, men jeg usikker på om det lar seg kombinere med Trumf.

Samtidig slutter Ikano med de bransjevise månedsrabattene (de har f.eks. pleid å ha 5% cashback på bildekk i april og oktober).
 
men jeg usikker på om det lar seg kombinere med Trumf.

Bør vel fungere hvis man registrerer et rent Trumfkort i kassa først
Så vidt jeg skjønner kan kortet ikke legges inn til automatisk opptjening
 
Komplett bank uten årsavgift
4 % bonus på alle kjøp hos Komplett.no
2 % bonus på kjøp av varer på internett*
1 % bonus på øvrige varekjøp

Maksimal opptjening av bonuspoeng er 500 per måned og 2000 per siste 12 måneder.
 
Så er det Bank Norwegian sin tur til å kutte i den generelle opptjeningen, selv om de innfører økt opptjening på kollektivreiser:
De nye opptjeningsreglene for CashPoints er:

0,5 % opptjening på varekjøp
1 % opptjening på kortbruk når du er i utlandet
2 % opptjening på elbillading
2 % opptjening på kollektivtransport *
2 % ekstra CashPoints-opptjening på LowFare og LowFare + flybilletter hos Norwegian **
 
Driver å planlegger å reise 1år+ til neste år og undersøker kredittkort. Norge er litt langt bak på kredittkort fra hva jeg kan se på nett, men ser at med SAS så kan man få mastercard og american express reisekort, noen som har erfaring med disse eller eurobonus generelt?


>Du opptjener Grunnpoeng på flygninger med SAS, Widerøe og flyselskapene i Star Alliance

Hvis jeg skal reise internasjonalt er det ingen garantier at det blir en av disse selskapene, men får jo bonus på bruk av kortet til kjøp uansett, men vet ikke om det veier opp?
 
Kommer jo litt an på. Vet ikke om jeg forstod posten din 100%. Skal du reise rundt i 1 år eller på en tur om 1 år?

Begge kortene her kan du tjene opp ganske mange poeng med. Også med daglige kjøp. Men f.eks Amex har nokså høye vekslingsgebyr på kjøp i utenlandsk valuta. For kjøp i Norske kroner er kortet veldig bra.
 
Heh, var kanskje dårlig formulert, men egentlig begge deler. Reise verden rundt i 1 år, fra april/mai neste år.

Vil derfor prøve å maksimere pengene og få det til å vare lengst. Hvis jeg kan få rabatt/gratis flyreiser av og til med å bruke et kort jeg uansett måtte bruke så er det jo bare pluss. Leste mange anbefalinger av kort, men ingen av dem kunne jeg få i norge.

Havna ned kaninhullet på eurobonusguiden som anbefaler Amex Premium som hovedkort, så skal se nærmere på det. Har aldri brukt kredittkort til noe annet enn backup tidligere, så alt dette er nytt og fremmed.
 
Jeg var i Norge i en uke i sommer. De tok Amex på Gardermoen, men ikke de fleste andre plasser. Amex er flott utenom Norge.
 
Jeg var i Norge i en uke i sommer. De tok Amex på Gardermoen, men ikke de fleste andre plasser. Amex er flott utenom Norge.
Min erfaring er at Amex funker i veldig mange butikker og overnattingssteder m.v. i Norge nå og jeg bruker det i ≈90% av de fysiske betalingene mine. Unntaket er en del plasser som bare selger småplukk eller er velig lavprisfokusert etc. (Noen amerikanske corporate cards hadde tidligere begrensninger ifht oppgjørgaranti og ble derfor ikke akseptert mange steder, men vet ikke om det er slik fremdeles)

Egen tråd her for videre diskusjon om Amex i Norge: https://forum.flyprat.no/showthread.php?t=132564
 
For de som ikke har kjedelojalitet og vil ha kalde kontanter (og ikke poeng med usikker bruksverdi) går Ikano Visa over til å gi 2% cashback hos alle dagligvarebutikker 1. juli i år, både i Norge og i utlandet (inkl netthandel). Dette er bedre enn Coop Mastercard sin 1,5% og matcher Trumf Visa sin 2%. Max 500 kr rabatt per mnd og 3000 per år. Man kan så vidt jeg se kombinere dette med Coop sitt kjøpeutbytte og Remas Æ, men jeg usikker på om det lar seg kombinere med Trumf.

Samtidig slutter Ikano med de bransjevise månedsrabattene (de har f.eks. pleid å ha 5% cashback på bildekk i april og oktober).

Og der kutter Ikano ut 2 %-rabatten på dagligvarer:

Kjære kunde,
Vi ønsker med dette å informere deg om en kommende endring av Ikano Visa. Fra 1. januar 2025 ser vi oss nødt til å fase ut rabatten på dagligvarer og rabatten hos Shell.

Beslutningen er tatt etter en grundig vurdering av markedsmessige forhold. Den er nødvendig for at vi skal kunne opprettholde et bærekraftig tilbud til deg som kunde også i fremtiden.
 
Back
Top