• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Ryanair smider blinde af fly

Det er jo faktisk et sikkerhetspoeng at blinde trenger ekstra hjelp i en nødsituasjon, og at det derfor kan være fornuftig å begrese hvor mange som er ombord. Men at de først får beskjed om det idet flyet skal ta av er amatørmessig.

For en gangs skyld tror jeg ikke denne hendelsen skyldes at Ryanair vil spare gryn - da hadde de ikke brukt den ekstra tiden til å tuppe dem av igjen. (At de generelt vil spare gryn på ikke å hjelpe handicappede er en annen sak).
 
Originally posted by Isbamse
Det er jo faktisk et sikkerhetspoeng at blinde trenger ekstra hjelp i en nødsituasjon, og at det derfor kan være fornuftig å begrese hvor mange som er ombord. Men at de først får beskjed om det idet flyet skal ta av er amatørmessig.

For en gangs skyld tror jeg ikke denne hendelsen skyldes at Ryanair vil spare gryn - da hadde de ikke brukt den ekstra tiden til å tuppe dem av igjen. (At de generelt vil spare gryn på ikke å hjelpe handicappede er en annen sak).
Exakt ! Det är inte bara en säkerhetspoäng, det är mycket noga reglerat hur många "disabled" som får finnas ombord i förhållande till flygplanstyp/antal cabin crew. Har flera gånger själv varit med när SAS, av misstag, fått för många "disabled" ombord och det är naturligtvis obehagligt både för crew, markpersonal och de inblandade passagerarna att behöva ta av passagerare.
 
Problemet kommer vanligvis av at flyselskapet ikke får info om at de er blinde, før det er for seint. Det skal legges inn en SSR BLND i PNRen som varsler flyselskapet om at det er snakk om en blind, og selskapet bekrefter så tilbake at de kan ta ombord den blinde.

Det er, som nevnt over, en kvote på hvor mange blinde det kan være på hver flight.

Ryanair-bashing er artig, men denne gangen kan ikke heller jeg skrive under på at dette var FR sin feil.

Edit: Det står at SK sier at de ikke har en begrensing på antal. Det tror jeg ikke på. Noen i SK som vet dette? Om det er tilfelle, så bør man ikke gratulere SK for at de er så snille mot de blinde, men heller spørre hvorfor de ikke tar sikkerheten til de blinde pax mere alvorlig. Men som sagt, tror ikke det stemmer.
 
Hva er "kvoten"(GRUSOM BENEVNELSE!!!!) til de forskjellige selskapene?
 
Det er opptil selskapene selv aa sette 'kvoter' - men sikkerhetsmessig sett er det ingen andre begrensninger enn at de ikke kan sitte ved noedutgang. Selv ikke FAA har problemer med det.
 
Det er, som nevnt over, en kvote på hvor mange blinde det kan være på hver flight.
Edit: Det står at SK sier at de ikke har en begrensing på antal. Det tror jeg ikke på. Noen i SK som vet dette?
Ja visst har du rätt. SAS har som alla andra bolag begränsningar beroende på flygplanstyp och cabin crew. Tror nog att bolagen ligger ganska nära varandra i antalet som ger begränsningen. Jag har tyvärr inte aktuell manual tillgänglig just nu och kan därför inte ge exakt antal.
 
Ikke når man setter mennesker i forskjellige "kvalitets" båser...:naughty:
 
Ehh, EB, det er absolutt ikke det det handler om. Om det er ordet du ikke liker, så kan du gjerne bytte det ut til et annet. Det var bare et tilfeldig valgt ord for å illustrere at det finnes en begrensning. Dette handler om sikkerhet, og det må få gå forran det å være PC.

Ikke for at jeg beskylder EB for å være så veldig opptatt av å være PC... ;)

Mener vi hadde 6 eller 4 på OSL-HEL som kvote/tak/begrensning/maks antall. Flere enn det, så ble det en sk "Special Flight" som må crewes med ekstra C/Aer.
 
Det er helt utrolig at det går an.. her er artiklen slik den står på dagbladet dått no..


**
Ni blinde menn og kvinner ble like før take-off tatt ut av Ryanairs fly på Stansted flyplass utenfor London.

Flyet hadde nemlig fylt opp sin kvote med fire handikappede per flygning, skriver Times Online.

Flypersonalet svarte de opprørte passasjerene med at de kun fulgte flyselskapets sikkerhetsregler.

Satt i setene sine
De ni passasjerene hadde allerede satt seg til rette i setene sine, og flyet skulle til å ta av, da piloten kom bak til dem. Flyet gikk fra Stansted i Storbritannia, til Italia. Passasjerne ble beordret ut av flyet og tilbake til ventehallen.

- Det var helt grusomt. Vi ble ført ut som om vi var kriminelle, sier den blinde passasjeren, Beryl Barton (65), som var på flyet sammen med sin svaksynte mann.

- Fem minutter før flyet skulle ta av, kom piloten bort til meg og min mann og spurte om vi var registrert som blinde. Vi sa at vi var det, og piloten ba meg forlate flyet. De hadde allerede fire handikappede ombord og hadde ikke lov til å ha flere.

De ni passasjerene ble henvist til ventehallen, hvor flere måtte sove på gulvet til neste fly gikk. De fikk heller ikke penger til mat.

- Vi ble alle svært lei oss. Det var veldig flaut.


- Risiko
Ryanair fulgte opp med en pressemelding etter utkastelsen. Selskapet ønsker alle handikappede velkomne på sine flyavganger, men opprettholder handikapkvoten på fire passasjerer per avgang.

- Det ville ha vært en risiko å fly med tolv handikappede personer. Vi ville ikke hatt mulighet til å assistere passasjerene om noe skulle skje.

- Sikkerhet er Ryanairs prioritering nummer én.


- Overrasket
Informasjonssjef i Norges Blindeforbund, Svein Tore Andersen, har aldri hørt om lignende restriksjoner før Dagbladet.no gjør ham oppmerksom på saken.

- Dette høres veldig rart ut. Det er både nytt og overraskende. Vi har gode opplevelser med norske flyselskaper, sier Andersen til Dagbladet.no.

Han understreker at blinde er svært gode til å orientere seg på flyene, og at deres sikkerhet ikke er mer utsatt enn andres.

- Og man behøver ikke å si fra om at man er blind, kun om man har med seg førerhund. Har man ikke det, bestiller man som andre passasjerer.

Ryanair måtte i fjor betale erstatningskrav til en rullestolbruker. Mannen brukte rullestolen for å komme seg ut til flyet. Han ble dermed ilagt et gebyr på 280 norske kroner. Passasjeren saksøkte flyselskapet og det hele endte med at Ryanair måtte betale mannen over ti tusen norske kroner i erstatning.
 
Originally posted by EB
Da bør man "staffe" opp med ekstra crew...
Vilket också görs om man på förhand vet om att det är fler "disabled" som är bokade än det antal som utgör begränsning för den aktuella flygningen. Tyvärr kommer det ju ibland fler än vad som är känt till incheckningen och vad gäller exempelvis SAS, där det ju nu oftast flygs med minimum cabin crew, så uppstår naturligtvis oönskade situationer.
 
JA! Dette gjelder ikke bare FR men også SAS, Norwegian og alle andre... Noen trenger ekstra hjelp i samfunnet - slik er det.
 
I følge SAS sine manualer så er det ingen begrensning på BLND. Eneste er at de skal ikke sitte ved nødutgang. Noe annet er hvis de er i en situasjon at de er så kalt MEDA (medical case), BLND+DEAF eller WCHC (rullestolbruker som må bæres) og da er det begrensinger. MEDA og WCHC som erklærer seg i stand til det, kan det være maks 1-3 (avhengig av flytype) av uten følge. Man kan også fly special flights med flere crew ombord.
 
Originally posted by Superhai
I følge SAS sine manualer så er det ingen begrensning på BLND. Eneste er at de skal ikke sitte ved nødutgang.
Är du helt säker på det? Du menar alltså att man kan flyga en 737-800/-82 med 150-160 + blinda pax med minimum cabin crew ?
 
... saa lenge de ikke sitter ved noedutgangen ... :up:
Men som tidligere sagt - blinde er ikke bevegelseshemmede. De er nok like fort ute av flyet som deg ...
 
Back
Top