(Ta dette som konstruktiv kritikk) :
Helt ærlig: Bildene var etter min mening mindre bra. Jeg kan se at det er mange bilder som enten er overeksponert eller undereksponert samt ekstrem jpeg komprimering og til dels uskarpe. Noen ser også ut til å ha litt for sterke kontraster med tanke på lys. Prøv også å få så rett horisont som mulig.
Motivmessig var det stort sett greit, men som det er nevnt over så er det noen bilder med forstyrrende elementer foran hovedmotivet. Disse kan du med god samvittighet luke ut siden jeg ser du har mange fine bilder uten ting i veien.
Skal du ta bilder for å vise at det er mange folk som står der samtidig kan du enten stille deg langt bak så du får med mer enn hoder eller busker som dekker det man da tror er hovedmotivet. Bruk gjerne vidvinkel til slikt, men husk da å få lov av de som er med på bildene å legge de ut hvis man ser ansikter og spesielle kjenetegn. Det er ikke alle som liker å bli tatt bilde av for så at det havner på nett.
Det var kritikken. Så over til hva du kan tenke på neste gang for å bli bedre:
Har du et redigeringsprogram? Hvis ikke så kan du se på f. eks
Gimp som er et helt greit gratisprogram med de fleste nødvendige funksjoner og litt til. Du fikk også med noe fra kameraprodusenten som lå oppi pakka til kameraet.
Husk å lagre bildene i sRGB formatet, gjerne i kameraet, hvis du skal legge de ut på nettet. Ellers vil det bli svakere farger når du viser dem i nettleseren.
- Det første du skal tenke på under redigeringsprosessen er om bildet er over- eller undereksponert. Dette kan du enkelt rette opp, men husk da at hvis du skal jøre bildet lysere vil du få bildestøy og hvis du skal gjøre bildet mørkere vil de utbrendte områdene synes mye mer.
- Så justerer du kontrasten. Mer kontrast så vil bildet bli mer "klart", men du mister detaljer i lyse og særlig mørke områder. Mindre kontraster så blir bildet gråaktig, men mer detaljer i lyse og mørke områder.
- Hvis du vil kan du justere levels (hvis dette finnes i Gimp osv.). Det er på en måte en mer avansert kontroll på kontrastnivået.
- Så kan du justere litt om du skal ha mer eller mindre farger. Juster gså gjerne hver enkelt fargestyrke.
- Så endrer du bildestørrelsen til f. eks 1024pixler på lengste side hvis de skal ut på nett.
- Deretter skarper du FORSIKTIG opp. Pass på så det ikke blir overskarpet.
- Etter oppskarpning mister bildet noe farge og du må gjerne piffe såvidt litt opp.
Nå er bildet ferdig. Lagre det som .jpg og last det opp på nett!
Håper dette var til hjelp.