• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Lanterner på jagerfly

ENTO

ScanFlyer Silver
Lanterner på jagerfly

Hvorfor har jagerfly blinkende sidelanterner hhv rød/grønn ?
 
Re: Lanterner på jagerfly.

Tror nav/position lights kan settes til enten Flash eller Steady, sammen med Bright/Dim/Off.

Eksempel F-16.
 
Re: Lanterner på jagerfly.

Tipper det er en litt annen logikk på lanterner siden det er et litt annet apparat rundt disse flyene enn det er i det sivile. Litt usikker på norsk prosedyre, men flere skv i USA operer med steady r/g når de er stillestående og flashing r/g når de taxer, mens high intensity strobe ("Anti-Collision" i F-16) er i bruk på rullebane og i luft. I tillegg finnes en bråte forskjellige komboer alt ettersom oppdrag og situasjon i luften.

Sent from my SM-G920F using Tapatalk
 
Re: Lanterner på jagerfly.

Jeg har også sett det (blinkende lanterner) på militære helikoptere, senest i går kveld, og jeg lurte på det samme.
 
Back
Top