Innbrudd i bil, P10 parkeringshus Gardermoen.

basejumper

ScanFlyer Blue
Da jeg kom hjem fra Singapore med Thai Airways 01.01.2010, som forøvrig var ganske proppfull, så hadde det vært innbrudd i bilen min som stod i parkeringshus P10 nærmest ved terminalen på Gardermoen.
Da jeg ringte Euro Park og spurte om de hadde noen video overvåkning, sa de nei.

Så jeg bare spør, hva er det man egentlig betaler ca 1000 kr for ?
Et mekke for innbruddstyver,
Man kan jo lure på hva de egentlig tar betalt for.

Jeg synes dette er typisk norsk, betal mye å få lite.

Før i tiden hva det ihvertfall overvåkning på de private parkeringsområdene ved gamle Gardermoen.
 
Det du betalte 1000 spenn for er å ha bilen parkert nærme terminalen, EuroPark byr ikke på noe som helst utover blodpriser for parkeringshus. Overvåkning krever tillatelser, sånt tar tid, og kameraer koster penger. Det betyr at dette ville vært en service de ikke ville kunne tatt seg ekstra betalt for (hørte jeg Ryanair...?) fordi prisene allerede er helt hinsides.
Bare å bite i det sure eplet og å ringe forsikringsselskapet. Huset er ikke sikret på noen som helst måte, så hvem som helst kan operere fritt der inne.
 
Ja det bør være en advarsel til folk som tror at man står trygt i P10. Jeg vil si snarere tvert i mot, kanskje et at de farligste stedene å sette bilen innenfor Norges grenser.

Heldigvis hadde tyvene ikke tatt annet en ting som ikke hadde særlig verdi !, men neste gang vil jeg nok vurdere å ta buss, eller i hvertfall tømmen bilen for verdisaker.
 
Da jeg ringte Euro Park og spurte om de hadde noen video overvåkning, sa de nei.

Dette er helt skandaløst. Parkeringsselskapene driver jo ren svindel. Avgiftene blir bestemt etter brekkstangprisippet da kundene har svært få alternativer.

Parkering ute om vinteren er jo også festelig. Når man har vært borte en stund og bilen er nedsnødd er det jo ikke en spade å oppdrive. Det hjelper ikke å ha spade i bilen, den kommer man jo ikke inn i. Kanskje det kunne være en ide å yte bittebittebittebittelittegranne service ved å ha slikt tilgjenglig, evt. få litt assistanse, når man betaler hundrevis av kroner eller mer for å bruke noen få kvadratmeter asfalt noen dager? :headbang
 
Last edited:
eller i hvertfall tømmen bilen for verdisaker.

Men det skal du vel gjerne gjøre uansett - du *kan* få problemer med forsikring hvis det viser seg at du har vært borte lengre tid og latt verdisaker ligge i bilen. Om Px er overvåket eller ikke, så har du fortsatt vært 'uansvarlig'i oppbevaringen.
 
OSL er svindel og bedrageri for alle brukere! NOK 105.00 for en juice og en sandwich sier litt om prisnivået.:headbang
 
De private parkeringstilbudene utenfor OSL er kanskje ikke så ille likevel?

De tilbyr i alle fall inngjerdet og overvåket parkering.
 
det er da ikke mer enn 2 år siden at en bil ble stjålet, og så kjørt ut som alle andre vanlige biler på P11. vet ikke om de noen gang fant den igjen, eneste jeg så til det var desperate plakater i P11: "Har noen sett bilen min?"
 
Europark på Gardermoen er vilt.

Det er latterlig mye penger som går rundt for veldig lite og ender opp hos en eller annen jævel.

Men, unntaket som skaper regelen:

Jeg ble helt overrasket en dag når batteriet ikke var noe interessert i å starte bilen og jeg fant ut at Europark kunne tilby starthjelp, da kom det en bil på 2 minutter med starthjelp og fikset det. -uten ekstra kostnad!- Man blir jo nesten stående å måpe når man blir utsatt for service på Gardermoen.
 
Jeg hentet bilen på Lørdag kveld og da hadde kulden i P10 (som er lik temperaturen ute) satt bilen i en merkelig sparemodus som gjør at bilen må låses opp med nøkkelen som er gjemt i plastklumpen og I Driven er skrudd av..

Stenshagen skal sikkert ikke ha mange tusen for å fjerne denne modusen:cry:
 
Jeg hentet bilen på Lørdag kveld og da hadde kulden i P10 (som er lik temperaturen ute) satt bilen i en merkelig sparemodus som gjør at bilen må låses opp med nøkkelen som er gjemt i plastklumpen og I Driven er skrudd av..

Stenshagen skal sikkert ikke ha mange tusen for å fjerne denne modusen:cry:

Sto du i en av de nederste etasjene?
 
OSL er svindel og bedrageri for alle brukere! NOK 105.00 for en juice og en sandwich sier litt om prisnivået.:headbang

Ja og nettopp av den grunn kjøper jeg av prinsipp aldri noe her.
For meg er OSL et sted der jeg starter eller avslutter en transport etappe.
 
De private parkeringstilbudene utenfor OSL er kanskje ikke så ille likevel?

De tilbyr i alle fall inngjerdet og overvåket parkering.

Det er å anbefale.
Nå får vi Sandfærhus til Sola også om ikke lenge. Da får de reisende flere valg også med hensyn til sikkerhet.
Avinor forsøkte å hindre Sandfærhus etablering , men Sola Kommune skar igjennom og har regulert område på nordsiden av bane 11 til nytt parkeringsområde.
Det vil bli tilbringertjeneste til dette område til/fra terminalen.
 
OSL er svindel og bedrageri for alle brukere! NOK 105.00 for en juice og en sandwich sier litt om prisnivået.:headbang

Når det gjelder prisnivået på bespisning (satt i forhold til flyplassen ellers) synes jeg AES er verstingen - 70 kroner for en halvtørr ferdigkappa brødskive med en karbonade og ett stusselig salatblad (type isberg), pluss 30 kroner for en kaffekopp. Kvaliteten var i beste fall midt på treet for både maten og kaffen... Rett og slett ran på høylys dag! :angry:

Men parkeringen på OSL er så inni granskauen dyr (uten at den er fryktelig mye bedre enn f.eks. Torp) at jeg ofte på fritidsreisene mine lar lillebror låne bilen de dagene jeg er borte, mot at han kjører og henter meg.
 
For en del år siden hadde jeg en BMW til låns. Denne bilen parkerte jeg i samme p-hus, som nevnt tidligere i tråden, for en dagstur til SVG. Da jeg kom tilbake på kvelden var bilen borte. Det eneste Europark assisterte med var å refundere kostnaden for parkering samt å kjøre meg til politiet for anmeldelse. Jeg følte meg en smule lurt da jeg fant ut at et p-hus der man tross alt betalte ganske mye for å stå verken hadde videoovervåking eller vektere som patruljerte. Det har tydeligvis ikke hendt så mye siden den gang.

Historien sluttet med at bilen ble funnet igjen i Trondheim og jeg rakk en tur med Color air dit før de avviklet for å hente bilen.
 
Back
Top