• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Hercules HDR

Toby91

ScanFlyer Silver
Heisann!


Bare et enkelt bilde denne gang, det kunne sikkert vert bedre mtp kontraster, Høylys og alt det der, men kommentarer og kritikk er hjertelig velkommen!

5857769280_4b4ba9dc5d_b.jpg



Mvh Tommy :)
 
Det er et eller annet som blir gæærnt på himmelen i dette bildet, blir litt unaturlig... Men fin kveldsstemning og godt forsøk!
 
Det blir dessverre ofte slik hvis du har for mye høylys/dynamikk i bildet som du etterpå forsøker å tone/justere ned. Resultatet blir da at du får kantete og litt rare overganger.
 
Hmm, ja, skal prøve og fikse på det, brukte 6 eksponeringer denne gangen, men kan prøve med 3 :)
 
Hmm, ja, skal prøve og fikse på det, brukte 6 eksponeringer denne gangen, men kan prøve med 3 :)
Hehe,ikke så enkelt å vurdere fra situasjon til situasjon,men som et gjennomsnitt kan du forsøke 5 eksponeringer fra +2 til -2 (dvs 1 EV step)
Når det er gjort har du jo allikevel en vei å gå mht etterbehandling,men utgangspunktet bør være greit:)
 
Det jeg pleier å gjøre er å ta tre eller fire bilder, ett der jeg eksponerer etter forgrunnen og de mørkere områdene så de blir riktig eksponert, ett eller to bilder sånn midt i mellom, og ett bilde der jeg eksponerer slik at himmelen blir riktig. Da får man best utgangspunkt til å få bildet så naturlig som mulig. Snakker da om å prøve å få bildet slik jeg husker at det var når jeg så utsnittet med mine egne øyne.
Nå redigerer jo jeg HDR bilder i Photoshop (kalles vel da iHDR) så denne måten fungerer vel best da.
 
HDR er noe jeg kunne tenkt meg å lært. Er det noen som kan legge av et halvt års opplæringstid?
 
Har 4 uker igjen på Gardermoen før eg dimmer 22. Juli, så sett av noe tid på vollen, så er eg med på noe kveldsspotting, bare gi en lyd! ;)
 
Back
Top