• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Flightplan for SAS til New York rundt 1960

cjobakk

ScanFlyer Blue
Hei, første post her:)

Lurer på om noen har noe informasjon her om ruter som ble benytett fra Skandinavia til New York på 60tallet. Og hvordan man navigerte seg frem.
Ble det brukt VOR-VOR eller liknende?
 
LORAN-C ble mye brukt. hovedsaklig brukt i nord-atlanteren, og dette var point-to-point navigation, opptil 1000NM, med teoretisk rekkevidde på 1500NM mellom punktene.
Evt, longrange NDB, ble også brukt.
Har hørt historier der SAS , etter avgang tunet inn Vigra sin radiosender for både kurs-informasjon, og siste nytt ;)

VOR ble vel adoptert på 60-tallet, men det er "shortrange-navigation", og basert på VHF.
 
Jeg har ett spørsmål til, hvilken rute ble benyttet fra Stockholm Arlanda på seksti tallet til New York med Dc 8-33?
 
Hei, første post her:)

Lurer på om noen har noe informasjon her om ruter som ble benytett fra Skandinavia til New York på 60tallet. Og hvordan man navigerte seg frem.
Ble det brukt VOR-VOR eller liknende?

Naa har jeg begrenset informasjon om Navigasjons typene, men min mor jobbet som flyvertinne i SAS, mest paa langrutene, fra 1957 til 1967. jeg vet at hun floey Kastrup - Prestwick - New York og regner med at det var med DC-6> DC-7 floey jo fly nonstop Kastrup Anchorage saa den kunne greit klare Kastrup New York.....jeg mener at SAS hadde navigatoer om bord i DC-8, i hvertfall var Einar Sverre Pedersen med naar vi floey 10 aars jubileums turen for Polar Ruten til Tokyo i 1967...det jeg husker av ruter var at Los Angeles gikk via Soendre Stroemfjord paa Groennland inntil 1966, hvor den ble floeyet nonstop til Seattle og ned til Los Angeles....Chicago gikk via Montreal, og paa SAS kontoret i Chicago fant jeg en reklame plakat for en fortsettelse av Chicago ruten til Minniapolis med United DC-7 med SAS Sticker (forloepern til Star Alliance) SAS Floey ogsaa Bergen - New York paa 60 tallet
 
Back
Top