Fagdebatt: Slot window

Jeg trafikkerer de fleste flyplasser i norge regelmessig og det er med stor tilfredshet at jeg kan konstatere at det nå oppleves smidigere i det og fler flyplasser aksepterer takeoff 5 min før CTOT.

På den måten sparer jeg gjerne 400 liter drIvstoff på en tur fra nordnorge til OSL.

Så det du egentlig sier, er at ruten er planlagt med en lite økonomisk marsjfart, så du sparer drivstoff på å få bruke fem minutter mer på ruten?

I så tilfelle er jo dette noe du bør ta med de som planlegger rutene i ditt selskap, ikke klage over manglende service hos Avinor?
 
Last edited:
Synes å huske at vi flygeledere fikk en epost for et par måneder siden hvor det ble poengtert at denne praksisen må synkroniseres på alle enheter, og at praksisen da blir at vi skal etterstrebe å sende avgårde fly på slot-minuttet dersom vi ikke har behov for å kjøre de avgårde før eller etter pga. trafikkhensyn.

Dette fordi slot-adherence er viktig iht. planlegging av trafikkstrømmer/reguleringer (spesielt nedover kontinentet), og slik det fungerer i dag er dette et veldig unøyaktig virkemiddel bl.a. fordi man er så slepphendte med slotsa... Så nyt det sålenge det varer :)
 
Etterlyser også mer respons på Nick Figarettos innlegg.

Jeg føler at mye av feilen/problemer ligger i at ATC forsøker å beregne når vi er på et gitt punkt og deretter forsøker å sekvensere flyene deretter. Det vil alltid bli lite presist. Flyene bør få et "vindu for passasje" der problemet ligger, enten det er underveis eller på bestemmelsesstedet. Da kan vi planlegge deretter og sørge for at vi er på riktig sted til riktig tid. Burde ikke det bli mye lettere for både ATC og operatørene?

(Er klar over at ikke alle fly har utstyr til det, men ved å la alle de som har det bruke det, så vil det nok lette betraktelig.)
 
CFM: SLOT tiden tildeles ut fra farten i FPL. Gjerne RPL hvis det er det som brukes.

Et eksempel er kan være regulering på Gardermoen og 2 fly fra Bodø som skal dit. Nr 1 har EOBT 1800 og har en lavere fart enn nr 2 som har EOBT 1805 men som er beregnet av systemet å være først på gardermoen pga høyre fart. Nr 2 vil da få en bedre CTOT enn nr 1. Dette skjer i ny og ne med 2 forskjellige 737 operatører. (som i praksis flyr ganske likt i fart).

Kan også være at de har forskjellige ruter nedover, så hvis den ene FPL er lengre i trackmiles slik at CFMU beregner at den tar lengre tid. Tar altså ikke hensyn til at ATC som regel gir korteste tilgjengelige routing.
 
Last edited:
Back
Top