Re: Jeg og en kollega til DXB
Jeg har funnet ut at DXB blir neste reisemål i utlandet, i alle fall på frivilllig basis. Har booket med Qatar OSL DOH DXB fra 9. til 15. september. Gleder meg! Noen som har tips til ting man bare MÅ få med seg i Dubai? Det er nok et hav å finne på, men uansett artig å høre med folk her som har vært der! Gleder meg til å fly 787 (om de ikke plutserlig får noe equipment change).
Dubai hva skal man gjøre? Jeg ser noen furtepomper her mener det er et ubrukelig møkka sted, men kan betrygge at men den rette innstillingen så er det vel en av de bedre stedene man kan dra.. ønsker du muligheten for å få juling eller blir ranet er det ikke det riktige stedet
La meg summere opp hva man boer gjøre (hvor dette nødvendigvis ikke er mine favoritt sysler)
1 – Kom dere på stranden, det er ikke alle som er klare over det, men det er noen av verdens feteste strender her med krystallklart vann og kritthvit sand (ikke fryktelig langt fra en del kremsteder i de indiske hav). Du har noen helt gratis strender som er meget bra, så kommer strender som type Jumeirah Beach Park, som er med toaletter, strandstoler, mat osv (ca 10 NOK per person) så har du hotellstrendene du kan kjøpe deg inn på (350-900 NOK per pers) som stort sett er det beste du får med meget god mat og ikke minst børst. Du har faktisk også et par meget bra ”gratis” strender som Nasimi Beach og Barasti Beach Club som er barnefrie, men du må bruke penger der – men det gjøre ikke noe da de har svært god mat og iskald nydelig øl etc.
2 – Kom dere til den ekte gamlebyen ved creeken. Her har man faktisk original kultur og det er et fantastisk og mystisk område med markeder og smala restauranter helt på bryggekanten.
3 – Dubai Mall, Jeg hater maller (spesielt de i USA) men den kan ikke sammenlignes og må faktisk besøkes… Hele komplekset kostet 120 Milliarder kroner og har blant annet The Fountain (som ler av Las Vegas), verdens største innendørs akvarium, innendørs skøytebane og sinnsykt mange flotte butikker som er så proffe og stilige at det blir gøy å shoppe. Lite white trash klær og noe høye priser – men de har alltid fullsortiment. Ved Mallen ligger også Burj Khalifa som burde besøkes (forhåndsbestill billetter på nettet til halv pris) og Souk Albahar som har et par meget bra restauranter med direkte utsikt ned på fontenen.
4 – Golf, jeg spiller ikke, men de beste golfbanene i verden ligger her og jeg hører av de som har greie på det at de er sinnsyke. Selvfølgelig med en service og kundebehandling fra en annen planet.
5 – Jumeirah Souk Madinat – mitt favorittsted, har vel vært der bortimot hundre ganger nå, men måper fremdeles hver gang… Fantastisk område med noen av verdens aller beste restauranter… Hele driten skal forestille at eldgammelt arabisk pallass omringet av store mengder vann som det går båter på osv. Pai Thai, Pierchick, Zheng He er restauranter vi har tatt med gjester på hvor folk får regelrett tårer i øynene.
6 – Safari ørkenen, moro og billig.
7 – Sjøfly (visstnok et par norske piloter?)
http://www.seawings.ae/
8 – Lei bil og se dere rundt, sjekke ut hvor expatene bor osv.. Store ”hemmelige” områder hvor du sjeldent ser turister.
9 – Hvis du har mye tid – dra til Abu Ddhabi – Typisk olje by med Houston oppdelte gater. Veldig arabisk, og ikke saa loesluppent som Dubai.. Mye god mat og det er en stat som tar av hver øyeblikk. De har 10 ganger olje resursene til Norge, de har en tienedel kostnader på å ta den opp, og de har nesten bare en tienedel av mennesker å passe på. Oppskriften på et kaos? Mulig – men de er relativt down to earth og mener til og med at de bryr seg om miljøet.
10 – Gull og krydder souken (jeg synes det er gørrkjedelig, men vet folk liker dette.)
11- Sjekk ut Palmen. Atlantis Hotell har en herlig restaurant som heter Rostang. Det er et enormt fransk Brasserie som hver torsdag har ”Battle of the grapes” hvor du for 500 NOK kan bøtte i deg så mye vin du vil (seks typer fra to land) og mævle hummer østers osv. Meget god mat, service og steming.
12 – Kjør ”racerbil” på Dubai Autodrome.
13 – Sikkert hundre ting til…
Dubai er langt fra politisk korrekt – men de kommer seg. Det er et utrolig sted å besøke og du er 100% trygg hele tiden, null søppel, og du opplever en konstant ja mentalitet som hele tiden vil yte service. De har overhodet ikke jantelov og man må være klar over at man vil møte mange mennesker som har klart seg selg og klart seg godt, fra alle land og kulturer. Man må belage seg på å se mye flotte damer, biler og hus – men må bare unne dem det og la de holde på.
Det at det er muslimsk er bare et pluss – er du avhengig av porno, slåssing og ekstremfyll drar man andre steder. Du skal være ganske tulling hvis du får trøbbel med politiet her (utenom i trafikken)
God tur..
