• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Dårlig luft på arbeidsplassen

Replying to Topic 'Dårlig luft på arbeidsplassen'

Er ikke utrykket 'slå alarm' det samme som 'ulv ulv' når det er vg-artikkel? Tenker på generell basis ikke spesifikt om denne artikkelen.
 
Replying to Topic 'Dårlig luft på arbeidsplassen'

Är det bara jag som inte ser ett sammanhang i det här stycket?

- Arbeidsmiljøet for flygere og kabinpersonell er til dels presset. Jeg ser med glede på alle tiltak som bedrer arbeidsforholdene, både for dem som jobber om bord, og for passasjerene, sier han til VG. En svensk mann i 60-årene ble i går tatt med opium av tollere på Værnes
 
Replying to Topic 'Dårlig luft på arbeidsplassen'

"Lav luftfuktighet og lite surstoff" har det alltid vært ombord i jetfly.

En langrutetur blir da som å jobbe en lang dag på Galdhøpiggen.

Dog ble dette verre etter at man i senere år begynte å spare fuel på aircond.

En annen faktor er at støynivået pga luftsus langs skroget og høyfrekvent piping fra lufta som slipper ut via dørene, har så ukomfortabelt mange decibel at det ikke ville passert arbeidsmiljøloven på andre arbeidsområder.

Har prøvd øreplugger i hvileperiodene på langruter og det hjalp. På lik linje med at å drikke en 2-liters flaske vann på en langtur også forbedret formen.

Lånte en decibel-måler av min elektronikk-bror og brukte i galley på div flytyper: Støynivået var uforsvarlig mht tidsrom eksponert, og unevnelig høyt i alle sammenhenger.

Men så lenge "besetninger på transportmidler" merkelig nok skal være unnatatt arbeidsmiljøloven (kontorpersonale er beskyttet) så er det altfor mange der ute som "går for lut-og-kaldt-vann".

Når man så slenger på manglende og uregelmessig spising, pluss stress og tidspress pga slots og turnarounds, må de fleste skjønne at kabinjobben kun er for den yngste og sunneste kremen av veltrente unge mennesker.

Det har flyselskapene (LCC) åpenbart forlengst fattet. :baeh
 
Replying to Topic 'Dårlig luft på arbeidsplassen'

Originally posted by ANX
Lånte en decibel-måler av min elektronikk-bror og brukte i galley på div flytyper: Støynivået var uforsvarlig mht tidsrom eksponert, og unevnelig høyt i alle sammenhenger.

Men så lenge "besetninger på transportmidler" merkelig nok skal være unnatatt arbeidsmiljøloven (kontorpersonale er beskyttet) så er det altfor mange der ute som "går for lut-og-kaldt-vann".

Hvor mange dB målte du rundt omkring? Det nye EU-direktivet på støy på arbeidsplassen tilsier at man ikke skal utsettes for med enn 85dB over tid, en ganske streng grense som skaper mange praktiske problemer rundt omkring.
 
Replying to Topic 'Dårlig luft på arbeidsplassen'

På baksiden av måleren står en tabell over hvor lang tid det må gå før man blir skadet av de forskjellige verdiene. Husker ikke i farta hva vi målte.

På korte flighter var det ikke noe problem. Tror ikke jeg regnet på langruter. Mest aktuelt for de som er nesten hele tiden i galley. I tilleg har f.eks MD avtrekksvifte i galleytaket som høres altfor godt.

10'eren var direkte slitsom med hvilesetene rett foran dør, pluss en idiotisk konstruert utslagsvask i galley som bråket infernalsk høyfrekvent. Ørepropper hjalp litt, og med øreklokker utenpå ble det levelig, hehe.

Har ikke hørt at noen selskaper har målt støynivå/mengde i en CC's arbeidsdag... :cool2
 
Back
Top