Coronavirus - konsekvenser for flytrafikken (kun direkte flyrelaterte poster!)

En tilfeldig sjekk via flightradar på München i dag formiddag fortalte at det i løpet av en knapp halvtime var avganger til Birmingham, Rhodos, London, København, Lyon, Izmir og Larnaca.

En ting er hvor mange som faktisk reiser med disse flyene, en annen ting er hvor lenge det er forsvarlig å ha så mange forbindelser all den tid det lyser rødere og rødere rundt om.

Tyskland fx. har vel en terskel for `rødt som er over dobbelt så høy som her, og det er godt med flighter til fx. Hellas og Tyrkia hver dag. Når det er sagt opplevdes MUC rimelig tom her tidlig i uken, det samme gjaldt LH´s direktemaskin opp til Oslo.
 
Eurocontrol sin oversikt over trafikken til selskapene den 20 oktober, sammenlignet med i fjor:

Eurocontrol_20-10-2020-696x367.jpg
 
Finske myndigheter må hoste opp €350 millioner for å holde Finavia i gang, så ikke totalt forskjellig fra hva Avinor ifkk her

https://www.flightglobal.com/networ...rts-operator-as-traffic-slumps/140769.article

Finland is to provide a €350 million ($414 million) recapitalisation of state-owned airports operator Finavia amid the continued slump in air traffic demand.

I tillegg stenges den ene rullebanen på HEL, 04R/22L, for vinteren

https://www.aviation24.be/airports/...for-the-winter-noise-effects-will-be-minimal/

Finavia to close runway 1 (04R/22L) of Helsinki Airport for the winter – noise effects will be minimal
 
Nasjonal og Internasjonal luftfart Post-Covid19

Vi nærmer oss et ragnarrokk innen luftfarten. Mye har skjedd i bølge 1, med reiserestriksjoner.

Nå kommer dessverre Bølge 2, kanskje sterkere enn første bølge.
Mange selskaper som med nød og neppe har overlevd bølge 1, vil nok ryke i bølge 2. Så det vil bli værre, for det igjen blir bedre.

Hvordan vil landskapet se ut på slutten av 2021?
 
Re: Nasjonal og Internasjonal luftfart Post-Covid19

Jeg kjenner endel piloter som er i ubetalt permisjon og ser for seg en oppsigelse snart da situasjonen ikke bedrer seg. De ser etter annet arbeid utenfor bransjen. Hvor stor nedstegningen naa blir gjenstaar aa se. Jeg tror ikke alt stenger da det har for meget negativ innvirkning paa oekonomien i mange land, men langt strengere testing av reisende og andre tror jeg skjer snart da "importsmitte" oeker kraftig. Markedet er uansett mindre og det kommer garantert mange oppsigelser fremover og flyselskap slankes eller forsvinner. Fusjoner eller samarbeid kommer det ogsaa til aa bli ettersom myndigheter praktiserer statsstoette og konkurranseregler annerledes enn foer da bransjen er snudd paa hodet. Uansett, tror jeg forretningsmarkedet vil ta seg opp da jeg selv erfarer at selv om mye kan gjoeres paa nett har det en verdi aa moetes fysisk. Nyttige samtaler etter konferanser m.m. forsvinner med Zoom. Uansett vil vi nok se langt faerre fly i luften i lang tid fremover. Bruktmarkedet for fly vil nok vaere kjoepers marked ogsaa for aa si det forsiktig.


Jeg vet ikke om det blir veldig mange satsinger a la Wizz i Norge, da man boer ha riktig dype lommer for aa kunne gjoere dette naa og mange selskaper vil nok avvente.
 
En avgang hos Vietnam Airlines ble nylig forsinket, etter at en luring av en passasjer bestemt seg for å tenne på en av de alkoholholdige antibac serviettene de nå har begynt å dele ut som korona-tiltak. Passasjeren ble ikke ikke overraskende satt igjen og flyet kunne ta av 45 min forsinket
 
Det ser ut som det blir en vesentlig reduksjon i trafikken på britiske flyplasser fra torsdag 5. november. Allerede nå virker trafikken over de britiske øyene å være ganske tynn. Ser man på flightradar, er det masse småfly i luften men tidvis ganske langt mellom passasjerfly.
 
Det ser ut som det blir en vesentlig reduksjon i trafikken på britiske flyplasser fra torsdag 5. november. Allerede nå virker trafikken over de britiske øyene å være ganske tynn. Ser man på flightradar, er det masse småfly i luften men tidvis ganske langt mellom passasjerfly.

Storbritania går vel inn i en ny lockdown-periode fra i morgen av.
 
Stemmer, og regjeringen har sendt noen signaler til folk om å unngå non-essential flying. Men hjemmesidene til ulike britiske flyselskaper var ikke særlig opplysende om hva de hadde tenkt å gjøre. Der var det vanlige om gunstige ombestillingsmuligheter og å ta kontakt hvis flyet ditt blir innstilt.
 
Storbritania går vel inn i en ny lockdown-periode fra i morgen av.

Nei, i England er det 4 uker, eller hva det blir til slutt, lockdown... De fire statene har sine egne smittevernsregler. Wales er snart ferdig med en lockdown, Nord Irland er midt i en eller annen form for lockdown og Skottland er nå ett eller annet sted i midten med sine 5 nivåer, såvidt jeg har skjønt det :rolleyes:

I England er alle reiser som ikke er "essensielle" (hva nå enn det er) forbudt. Har blitt fortalt av bekjente i easyJet at alle flyginger har blitt fjernet fra skiftplanen, Jet2 of TUI noe av det samme og så blir det vel noe i den duren for resten også. Det har visst vært travelt på LHR med folk som forståelig nok prøver a komme seg unna denne tilfeldige galskapen... Hvis de ikke kom seg avgårde kan de jo ta en takeaway øl fra nærmeste pub for det er visst lov :rolleyes:
 
Last edited:
Back
Top