Avinor vil la Malmö overta flykontroll i øst

sail4fun

ScanFlyer Mile High Club
Avinor vil la Malmö overta flykontroll i øst

adressa.no


Avinor vil la Malmö overta flykontroll i øst

Trondheim (NTB): Avinor vil at Malmö kontrollsentral overtar hele eller deler av ansvaret for Sektor Øst mellom Gardermoen og svenskegrensa, skriver Adresseavisen.
Ifølge avisen har Avinor startet et forprosjekt med sikte på å la svenskene overta Sektor Øst, enten fast eller som en backup-ordning. Sektor Øst ligger i dag under kontrollsentralen i Røyken og dekker området øst for Gardermoen og sørover til og med Østfold.


Nestleder i Norsk Flygelederforening, Magne Jerpstad, sier han har hørt rykter om planene, men at dette ikke er allment kjent blant flygelederne.


- Det er beklagelig at de ansatte ikke er blitt tatt med fra første dag i dette arbeidet, sier Jerpstad, som imidlertid ikke er prinsipielt imot et samarbeid over landegrensene.


- Spørsmålet er heller hvordan et slikt samarbeid skal foregå. Vi kan godt ha et integrert system for kontrollvirksomheten, men ikke slik at selve kontrollen etter hvert skal sentraliseres for eksempel til Malmö, sier Jerpstad til Adresseavisen. (©NTB)
 
Back
Top