Air Berlin-pilot tar farvel

Re: Air Berlin pilot tar forvell

En finale med stil!:up:
I marinen kalder man en lignende manøvre for en 'steam past'.
 
Re: Air Berlin pilot tar forvell

x5au9cp.jpg
 
Har det noen betydning at man blir suspendert/mister jobben i et firma som uansett er konkurs? Resultatet er vel det samme, og ny jobb får man vel uansett
 
Har det noen betydning at man blir suspendert/mister jobben i et firma som uansett er konkurs? Resultatet er vel det samme, og ny jobb får man vel uansett

Konsekvensene vil være avhengige av hva resultatet av undersøkelsene myndighetene startet blir. At selskapet har suspendert de vil neppe få noen større betydning, de fleste “riktige“ AB pilotene har fått høre at de blir sagt opp om kort tid.
 
Konsekvensene vil være avhengige av hva resultatet av undersøkelsene myndighetene startet blir. At selskapet har suspendert de vil neppe få noen større betydning, de fleste “riktige“ AB pilotene har fått høre at de blir sagt opp om kort tid.

Den stunt skulle jo helst ikke forhindre piloterne i at blive ansat i
et andet selskab, evt. Lufthansa, hvis det var planen!
 
Jeg skjønner ikke problemet her. De hadde jo fått tillatelse fra tårnet...

Når det gjelder videre ansettelse i et annet selskap, er det vel ikke sikkert at det er så lett hvis de får "en flekk på rullebladet sitt"?
 
En tillatelse fra tårnet er ingen carte blanche ift. regelverk. Jeg vet heller ikke hva klareringen fra tårnet innebar. “missed/low approach, left turn out“? Mulig tårnet heller ikke regnet med en så tidlig sving over terminalen? Tårnet sin rolle vil også bli belyst i
undersøkelsen
 
Jeg synes nå det var et verdig farvell for AirBerlin i Düsseldorf. Og med alle de filmene som finnes av oppstusset, har jeg vanskelig for å tro at ikke dette var godt planlagt på forhånd.

Og om man blir suspendert dagen før man er oppsagt betyr vel ingenting......
 
Jeg skjønner ikke problemet her. De hadde jo fått tillatelse fra tårnet...

Når det gjelder videre ansettelse i et annet selskap, er det vel ikke sikkert at det er så lett hvis de får "en flekk på rullebladet sitt"?

Pøh. Reckless er en god beskrivelse på det her. Han kunne fint holdt seg til en "vanlig" go-around.
 
Så lenge tårnet tillater det og paxen bli informert kan det sikkert være ok..
Vil gjerne fortelle om min overraskelse «buzz the tower» for godt over 30 år siden.

Jeg hadde PFT til fornyelse av A-lappen. I Cherokee 180 LN-UXR . Fra Kjeller til Gardermoen for landingsrunder etc. Touch and Go.

Han som foretok sjekken fra Luftfartsverket var en velkjent flyger ( kommer tilbake til det ).

Etter at jeg hadde foretatt noen landingsrunder med touch and og, så jeg at han kjedet seg. Ikke noe å kritisere meg. Gjorde alt vel etter boka.

Merk at midt i uka var det lite trafikk på gamle Gardermoen. Charter gikk for det meste i helgene. Så fritt fram på den tiden.

Han tok mike’en fra meg og mumlet stille til tårnet. Forsto/hørte ingenting. Så sa han at han tok over klatret ut. Jeg ante ikke hva han var i ferd med å gjøre. Sa ingenting til meg.

Så divet han ned mot ( det gamle , korte tårnet ) . Og fløy meget lavt over det.:lol:

Såå sa han med et stoort smil : «Reidar ta flyet tilbake til Kjeller , godkjent PFT»

Vel hvorfor fikk han lov ? Mannen var en legende som var lokalt fra Gardermoenområdet. Tidligere F 86 Sabre flyger i forssvaret og medlem av akro gruppen Flying Jokers.
Det sies at han også ødela en F 86 med akro. ( Disclaimer: Aner ikke om dette var sant, legender kan skape slik, oppgir ikke navn )
 
... det hele får en til å tenke på da Boeings testpilot gjorde en roll med 707. Senere, på sjefens kontor blir det litt spørsmål om hvorfor og slikt, og piloten påpeker at det var en helt trygg 1G manøver. Hvorpå sjefen i følge historien svarer "You know that and I know that. Just don't do it anymore."

Men det er vel desverre slik i dag at alt en pilot gjør som er "utenfor normalen" skal ansees som utrygt av menigmann.
 
Liten korrigering; det var ikke 707, men 367-80 prototypen. Barrel roll'en ble dessuten tatt to ganger. Jeg har det berømte bildet som ble tatt av motoren med bebyggelsen over signert av Tex Johnston liggende et sted.
 
Det er forøvrig en myte at roll er en 1G manøver. Du er nødt til å enten ha mere G ved begynnelse og slutt, eller negativ G gjennom deler av figuren. Belastingen ute ved vingene vil også være en annen enn den du kjenner og måler i midten av flyet. Det var heller ikke en ren barrel roll han fløy, men mere en blanding av barrel og aileron roll, som forøvrig var en god ide.
 
Back
Top