Re: AGURK: Fly avbrøt landing i Molde
Uten kjennskap til denne lille hendelsen i det hele tatt, så er det ikke slik at et fly plutselig dukker opp uanmeldt på kort finale. Men om en estimate kombineres med sakte taxing eller at kabinen ikke er klar (det er i Molde bokstavlig talt bare noen sekunders taxing fra man har pushet fra terminalen, til man er ved innkjøringen til rullebanen) opptar man plutselig verdifull real estate på rullebanen. Fly i luften har normalt prioritet ovenfor fly på bakken. Fra et rutefly setter hjulene ned for landing til det er på bakken er det normalt minst 2,5 til 3 minutter, og da er også flyet forlengst på lokal frekvens på en plass som Molde.
Det er ingen flyfaglig big deal å gjøre en go around, eller en 360° på finalen dersom trafikk og terreng tillater det. Det er intet poeng i å fly en full Missed Approach-prosedyre i visuelle flyforhold om det er bedre løsninger tilgjengelig, og selv i IMC vil en på en flyplass med flygeledere gjerne få en vektor som tar en raskere tilbake til plassen eller dit man ellers vil.
For å sortere begrepene litt:
Missed Approach - er publisert på innflygingskartene, og brukes normalt hvis man ikke har tilstrekkelige visuelle referanser til bakken når man kommer til minste tillatte innflygingshøyde over havet (ILS Cat I, eller ikke-presisjonsinnflyging som LOC, VOR eller NDB) eller over bakken (måles med radarhøydemåler, Cat II eller Cat III).
Go Around - man avbryter siste del av innflygingen, normalt etter at flyet er helt eller delvis konfigurert med understell nede og flaps ute, og man kan initiere den selv eller utfører den etter ordre fra tårnet (i spesielle nødtilfelle kan den ordren ignoreres, men det er mer nødverge). Da gir man på motor igjen, og tar normalt men ikke nødvendigvis opp igjen hjul og flaps, avhengig av situasjonen og planen. Kan skje fordi det er blitt noe galt med flyet som flygerne ønsker å se nærmere på før de lander, om man ikke er innenfor de parametrene man ønsker for en stabilisert innflyging, fordi værforhold (sidevind, glatt bane e.l.) gjør det ikke-landingsbart, eller fordi man er VMC og ser en flymaskin eller et annet hinder på banen. I en go-around vurderer man om man setter seg opp igjen visuelt ved å fly en landingsrunde, tar en 360°, flyr rundt på vectors (forskjell på trafikktettheten og andre flyplasser i nærheten på Tromsø og på Heathrow, for å si det slik) eller går til en annen plass.
Andre ting: Ser man i en visuell innflygingsfase at man kan eller må gjøre "noe" for å skape trafikkflyt, så kan man gjøre det, med eller uten flygelederens klarering og/eller velsignelse, avhengig av luftromsklassifiseringen. Man kan også gjøre det etter forespørsel, forslag eller klarering fra flygelederen eller AFIS-fullmektigen (ikke klarering fra sistnevnte). Eksempler er å forlenge innflygingstraseen dersom det er mulig, ta noen store S-svinger dersom man kommer for høyt eller fort, ta en 360 graders sving (flyene svinger også med hjulene nede), velge en annen baneretning (dersom vind og trafikk tillater det) eller å fly en full prosedyreinnflyging istedetfor direkte til et punkt på innflygingstraseen. Man kan også korte inn på samme måte, f eks ved å be om en visuell innflyging istedetfor full prosedyre, og da kan man f eks sette ut hjulene tidligere enn normalt for å descende raskere til en normal nedstigningsprofil, og gå rett til downwind, base eller final om man får lov. Men så mange andre måter å skynde seg ned på er det ikke så ofte på rutefly, der hastverk ikke alltid er formålstjenelig.
Dette er vel det andre tilfellet på ikke så lenge der et fly på banen fører til go-around eller annen (ikke-panisk, folkens, det er ikke farlig å svinge et fly selv om ikke svingen var planlagt en uke i forveien) manøvrering fra et annet fly. Dersom flyets kabin heller ikke denne gangen (og det vet vi ikke) var klar, hadde det om ikke annet enn av hensyn til andre lufthavnbrukere vært hyggelig om de ventet med å melde seg klar til å takse inn på rullebanen til alle kabinsjekkene var gjort.