Søndagsbilder fra Flesland

Re: Søndagsbilder fra Flesland

Tittet og fant ut du har en Lumix. Se om du kan få kamera til å undereksponere 1/3 eller 1/2 f-stop, så slipper du en del alt for lyse områder. En annen ting om du finner noe som heter "sharpen", kameraet ditt virker som det har en litt Nikon-tendens med å lage bløte kanter mellom farger.

-A
 
Re: Søndagsbilder fra Flesland

Kan du si det på norsk? Hehe. Er ganske ny på dette kamera-greiene så kan ikke alle de der ordene, men det kommer etter hvert,
 
Re: Søndagsbilder fra Flesland

Originally posted by Pilot Alexi Kaivio

Kan du si det på norsk? Hehe. Er ganske ny på dette kamera-greiene så kan ikke alle de der ordene, men det kommer etter hvert,

Eksponering er litt forenkelt hvor lyst bildet ditt blir. Om kamera slippre innf or mye lys får du veldig lyse felt, sånn som på kroppen til LN-KKB over, hvor alt er bare rein hvitfarge. Himmelen som var egentlig litt mer blå enn hva bildet ditt viser (jeg var i andre enden av rullebanen da LN-KKB tok av) er blitt veldig utvasket i fargen.

Det du kan gjøre med dette et sted i ditt kamera (sjekk med manualen), er å be der "under-eksponere" bildet. I praksis fortelle at kameraet skal ta bildet litt mørkere enn det tror det skal. Jeg vet ikke om din manual er på inglisj eller norsk, men se etter "exposure" eller "eksponering" eller noe lignende.

Eksponering bestemmes av lukkerhastigheten på kamera. Jo kjappere lukkeren er med å åpnes og lukkes jo mindre lys kommer inn og jo mindre lyst blir bildet. (Til dere som har lest neste kapittel, om blender-åpningen, bit i tungen og hold dette enkelt). Fordelen med å ha et bilde som er for lite eksponert er at det er mye enklere å bruke et editeringsprogram til å "redde" korrekte farger, kontrast og dårlige lysforhold i etterkant. Et bilde som har fått for mye lys i utgangspunketet er utrolig vanskelig, og som oftest komplett umulig å "redde".

-A
 
Re: Søndagsbilder fra Flesland

Skjønner ikke helt hvorfor, men får slik sol&varme følelse av bildene..:D
 
Back
Top