• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Redningsvest til infant - basert på alder og ikke vekt?

jcnorway

Moderator
Medlem
Redningsvest til infant - basert på alder og ikke vekt?

Hei.

Nettopp tilbake fra en helg i Bergen med familien og dette var vår første flytur etter at junior ble 2 år.

Han er av ulike årsaker veldig liten for alderen og er fysisk sett på rundt 1 års stadiet (vekt, høyde).

Crewet kom bort ved boarding med både setebelte og flytevest for infant, men da de fikk vite at han var over 2 år så trengte han plutselig ikke dette. Setebeltet kan jeg forstå da han må sitte i eget sete under takeoff og landing. Men jeg forstår ikke logikken rundt flytevesten. Han et såpass liten at alle tror han er under 2 år. Hva er årsaken til at flytevesten deles ut basert på alder og ikke f.eks. vekt? Mener at vanlige redningsvester man kjøper er kategorisert etter vekten på vedkommende som skal bruke vesten. Synes det er rart at den infant-vesten man har ombord tydeligvis er basert på alder og ikke f.eks. vekt.

Stemmer denne praksisen med "boka"? Kan aldri se for meg at den vesten under setet hadde passet på junior under noen som helst omstendighet.
 
Re: Redningsvest til infant - basert på alder og ikke vekt?

Når jeg tok det marine dekksoffisersertifikatet mitt (D5L) så var vi ganske godt inne på dette med redningsvester. Da lærte vi at det var vekt, vekt, vekt og vekt + litt høyde som gjaldt når det kommer til redningsvester. Med for stor vest så risikerer jo personene og gli ut av vesten, ved oppblåsbare vester kommer jo faren for kvelning i tillegg.

Infant vester er lagd for 0-10/15kg og vanlige vester er ofte lagd for å passe i et stort spekter der 15-30kg ofte er en gasspatron og 30+ kg er begge patroene. Kan aldri tenke meg at produsentene av vester til fly har eller har lov til å ha noen annen måte og regne dette på. Høres mest ut som en "glipp", men er spent på om noen som jobber i kabinen kan fortelle om de har noen andre retningslinjer de går etter.
 
Re: Redningsvest til infant - basert på alder og ikke vekt?

Kan legge til at dette skjedde både til og fra BGO så på meg virker det som at praksis er at man kun går etter alder. Håper noen kabinfolk kan belyse dette temaet litt mer.
 
Re: Redningsvest til infant - basert på alder og ikke vekt?

Alle flyseskaper jeg har jobbet for er det kun alder, alder og alder som betyr noe. Vekt er ikke et tema når det kommer til infant vester. Det er reglene vi har fått utdelt.
Kan jo legges til at i et par av de jeg jobba for så delte vi kun ut belte.
 
Back
Top