• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

RNoAF Nye redningshelikoptere - AW101/SAR Queen

I dag er oppdraget til CHC i Florø over etter 7 år, og 330 skvadron tar nå overtar med AW101.
 
Muligheten for bruk av opsjon på kjøp av flere AW101 som egentlig ville gått ut innen kort tid, er nå blitt forlenget av Leonardo Helicopters.
Leonardo Helicopters har sagt seg villig til å forlenge den opprinnelige opsjonfristen på bestilling av flere AW101 SAR helikoptre til ut februar 2026. Dette gir Justis- og Beredskasdepapartementet i Norge bedre tid på å utrede om man ønsker å fortsette med sivil operatør på basen i Tromsø eller om man skal la Forsvaret overta som operatør fra 2028 og utover.
 
Da skal det kjøpes inn to nye helikoptere og Forsavret overtar driften av redningsbasen i Tromsø, hvor disse helikopterene er tiltenkt.


Regjeringen vil at Forsvaret overtar som operatør av redningshelikopterbasen. og at det anskaffes to nye redningshelikoptre til den nye basen.
 
Hvorfor må vi i Norge kalle redningshelikopterne våre for SAR Queen når det offisielle navnet på helikopteret er AW (eller EH?) 101 Merlin?
 
Hvorfor må vi i Norge kalle redningshelikopterne våre for SAR Queen når det offisielle navnet på helikopteret er AW (eller EH?) 101 Merlin?
Merlin er vel ikke et offisielt navn heller med bare noe UK (samt Danmark og Portugal) har valgt å bruke. AW-101 er vel det sivile navnet også?

Canada kaller det: CH-149 Cormorant
 
Merlin er vel ikke et offisielt navn heller med bare noe UK (samt Danmark og Portugal) har valgt å bruke. AW-101 er vel det sivile navnet også?

Canada kaller det: CH-149 Cormorant
Jeg var ikke klar over at Cormorant var det canadiske navnet, men det har i hvert fall en "nøytral" betydning (skarv), noe også Merlin (trollmann, men også dvergfalk) er.
Her i Norge måtte vi absolutt ha et politisk korrekt navn, og i og med at det forrige redningshelikopteret het Sea King, måtte dette nye hete SAR Queen, noe jeg synes er helt tåpelig.
 
Back
Top