• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Norwegian presses av SAS

Norsk innenriks luftfart er et meget godt case å bruke i undervisning i konkurransestrategi, som benyttes hyppig til dette.

Man får hoppas att der inte leder till ett bra exempel i konkursstrategi! :drunk:
 
Hva gjelder prissetting og begrensninger, så er det forbudt i henhold til konkurranseloven, å misbruke en dominant stilling. Dominant tolkes ofte til å innebære en markedsandel på iallefall 40% i det relevante marked, og det relevante markedet vil ofte være transport på en gitt strekning (eller til aktuelle nærliggende flyplasser; f.eks. vil markedet til London fra Oslo sannsynligvis inkludere alle aktuelle flyplasser rundt London, og OSL-LHR er ikke et separat marked fra OSL-LGW, og kanskje også TRF-STN).

Misbruk av dominerende stilling kan bl.a. være å sette pris under selvkost, det kan være å utnytte bonusprogrammer til hinder for effektiv konkurranse, det kan være eksklusivitetsavtaler, diskriminering på kvalitet ved salg av essensielle innsatsfaktorer (som tilgang til telenettet for uavhengige teleoperatører) osv.
 
Back
Top