Norwegian nektet assisterende lege kaffe

Tally-Ho

ScanFlyer Gold
Så en liten "fillesak" på fjesboka (FB), men den illustrerer litt hvilken retning vi beveger oss i, med hensyn til hva vi kan forvente ombord på lavprisselskapene fremover.
En mann var på tur hjem fra Malaga til Oslo her om dagen, og på turen ble en pax alvorlig syk. Hans kone er lege, og meldte seg da det ble spurt etter lege ombord på PA. Hun assisterte hele veien, inntil pax'en ble overtatt av ambulansepersonell. Etter jobben spurte hun om å få en kaffe, men dette kunne ikke de innleide spanske flyvertinnene i DY spandere sånn uten videre. De konfererte med kapteinen, men det ble ikke innnvilget noen kaffe til den kaffetørste legen som hadde stilt opp.

Det hører med til saken at Norwegian etter en "mediestorm" i ettertid har beklaget saken, og kompensert legen med både en beklagelse og sikkert en kaffe....

Som sagt - en fillesak - men pinlig, spør du meg. At kabinpersonellet har så lite handlefrihet er vel egentlig det saken dreier seg om...Her er det gitt tydelige instrukser ovenfra, og de spanske kabinansatte klarer ikke å se utenfor "instruksen".

Tally-Ho
 
Du så jo tilsvarende i Ryanair-reportasjen når 'representanten' for en last forsinkede flypassasjerer kom til cockpit for å prøve å få istand servering .. men siden soft drinks var lastet sammen med alkohol, kunne de ikke bryte seglene ..
 
Likeledes kan man nevne hvor lite empowerment drittselskapet Continental hadde. Null spesialmat paa domestic, saa dersom du var i First Class betalt, kunne du bare glemme mat dersom du var vegetarianer. Be om BOB mat fra kjipklasse fra United/AA/Alaska og voila, her er maten

Det er traader som fortalte om Redbull. Redbull var til salgs i Y hos CO. Dersom du ville ha en Redbull i F, 5 dollar takk!

Goood Smisek til deg ;)
 
At det går an! Skammelig at det ikke ble gitt kaffe. Finns det ikke noe sunn fornuft i luften lenger?
 
At det går an! Skammelig at det ikke ble gitt kaffe. Finns det ikke noe sunn fornuft i luften lenger?

Kanskje man er en del reddere for å få terminert kontrakten enn man vil være for å miste en fast jobb.

Er vel nevnt fryktkultur i en del andre tråder, kan se ut som det var problemet i dette tilfellet. Jeg tror ikke det står på fornuften, men rett og slett en avveining for og i mot, og konsekvenser av enkelte handlinger.
 
Last edited:
Skånvik sier sikkert snart at Norwegian ikke har staten i ryggen, og kan derfor ikke bare dele ut kaffe.
 
Last edited:
Hvilken mediastorm er det du refererer til Tally? Jeg finner ingenting om denne hendelsen.
 
Last edited:
De innleide spanske flyvertinnene kommer fra et land med 26,6 prosents ledighet. Da er det vel ikke så rart at enkelte av dem kan finne på å være litt for mye på den riktige siden av regelverket, for være helt sikker beholde jobben som Norwegian har gitt dem. For øvrig kan man vel tenke seg at den norske legen hadde råd til å betale for en kopp kaffe selv. Så her kan man jo tenke litt videre - enn småpreik og manglende service om bord i selskaper som man selv ikke jobber i eller er tilknyttet.
 
Last edited:
De innleide spanske flyvertinnene kommer fra et land med 26,6 prosents ledighet. Da er det vel ikke så rart at enkelte av dem kan finne på å være litt for mye på den riktige siden av regelverket, for å klare å beholde jobben som Norwegian har gitt dem.

Skulle bare mangle. Jeg ville aldri be noen risikere jobben for en kopp kaffe. Problemet her er kulturen - eller mangel på sådan ... Dette er bare så stikk motsatt den 'oppdragelsen' jeg fikk i SAS og Swissair back in the days ...
 
Dette fungerer vel som på de fleste serveringssteder? Antallet solgte kaffekopper (øl, sjokolade og vannflaske) telles opp ved slutten av skiftet og det som er borte skal dekkes av kontantbeholdningen. Manko dekkes av de som selger.
 
Det finnes ingen som teller kaffen ombord for å sjekke om noe har blitt gitt bort. Alt det der er bare tull. Det er nok problemer med kontrakts-konseptet fra før av... finnes ingen grunn til å finne på falske anklager.
 
Nei, jeg tror heller ikke at Norwegian sjekker hvor mye kaffepulver som er igjen etter flyvningen - og nettopp derfor er det uforståelig at denne fillesaken ble løst på en så klossete måte.
I selskaper som Thomas Cook Scandinavia og SAS vanker det ofte en blomst eller en flaske vin til legen etterpå i slike saker.

Det virker som om de kontraktsansatte spanske kabinansatte har en forståelse av arbeidsoppgavene som ikke passer inn i en skandinavisk tenkemåte. En sånn filleting skaper bare irritasjon - akkurat som den nevnte Ryanairepisoden ovenfor, der crewet ikke turde dele ut "softdrinks" til delayede og svært utålmodige pax ombord, fordi dette stred mot selskapets retningslinjer - og fordi de alkoholfrie drikkevarene var lagret i samme vogn som de alkolholdige. Utrolig firkantig.

Det merkelige var jo at kapteinen på denne DY-maskinen ikke klarte å skjære gjennom...


Tally-Ho
 
Jaja, DY får ripe etter ripe i lakken daglig nå. Og i tillegg så suttrer de over noen EU regler og truer med å flytte til ett annet land. Seriøst så hadde man forventa bedre service på er Norsk fly? Det med å vise litt takknemlighet for hjelp er kanskje ikke spanjolenes sterke side.... DY blir mere og mere likt FR, eneste forskjellen der snart er fargen på flyene... Man får det man betaler for.
 
Seriøst så hadde man forventa bedre service på er Norsk fly?
Hvorfor det? Er nordmenn kjente som så servicebeviste? Skjønner ikke helt hva nasjonaliteten/landetilhørigheten til selskapet har å si i denne sammenhengen.
 
Husker min stefar fikk en voucher på 100 eller 200 US$, på en SK flight for noen år tilbake, for å assistere en syk pax til endestasjon.
Han ville helst ikke ta imot, men SK personalet instiserte. Vet ikke hvilke regler de gikk etter da eller hvis de går etter i dag.
 
Last edited:
Her er det nok snakk om kulturforskjeller ja! Og det står dessverre ikke i Norwegians manualer at det i noen tilfeller er greit å dele ut gratis kaffe. Jeg for min del tenker at verdien av en fornøyd passasjer er mye større enn den av en boks cola eller kaffe, og deler ofte ut complimentary i situasjoner der man kan skape et godt inntrykk/rette opp et dårlig. Dog er jeg heller ikke redd for å miste jobben min.
 
Back
Top