LN-TOS krasjet i taubane 7. april 2010

brudeferden.no

has left the building
Bladet Tromsø
http://www.itromso.no/nyheter/article348006.ece


Politi og ambulanse rykket i 14-tiden onsdag ut til Tromsø Flyklubbs lokaler på Langnes i Tromsø.

Årsaken var at et småfly som fløy over Kåfjorddalen fløy inn i en kraftlinje. Flyets vinge og bakdel ble skadet i ulykken, og deler av flyet falt ned på bakken.


Avisa Nordlys
http://www.nordlys.no/nyheter/article5058241.ece
Et småfly kom borti ei kraftledning i Kåfjord onsdag ettermiddag.


- Dette førte til skader og problemer med den ene vingen, forteller operasjonsleder Bengt Giæver Johansen i Troms politidistrikt.
 
Last edited by a moderator:
Re: LN - TOS Krasjet i høyspentkabel i dag !

Dakar fine flyet! Her har noen vært uforsiktige i finværet, that's for sure... Kan det tenkes at man har blitt blendet i den sterke sola vi har hatt i dag?

Flott at det gikk så bra som det gikk, og jeg er fascinert over at det framdeles gikk an å fly hjem til tross for skadene. Spesielt på halen/roret. Det sier vel litt om hvor "sturdy" disse småflyene er? :)
 
Re: LN - TOS Krasjet i høyspentkabel i dag !

Ser ut til at noen har hatt hell i uhell her.
 
Re: LN - TOS Krasjet i høyspentkabel i dag !

Snakk om å ha marginene på sin side. De må ha hatt en vanvittig flaks!
 
Re: LN - TOS Krasjet i høyspentkabel i dag !

Artig at overskriften til iTromsø er "piloten gjorde alt rett"... Tydelgvis ikke...
 
Re: LN - TOS Krasjet i høyspentkabel i dag !

Jo, hvis du ser på det i et post-hendelsesforløp. Han kom seg jo til Tromsø med to tredjedels hale. Å holde hodet kaldt og gjøre de riktige tingene etter en slik hendelse må jo være noe av det viktigste man lærer :)
 
Re: LN - TOS Krasjet i høyspentkabel i dag !

Ingen tvil om at det er godt gjort å fly hjem med et slikt fly, og etter en slik impact som en solid kraftledning representerer. Ikke bare er sideroret maltraktert, men etter bildet å dømme er både deler av vingen og kanskje hele det ene balanseroret borte. Ettersom kun et lite mindretall på forumet har flysertifikat, er det fint om glupe kommentarer om hendelsesforløpet kan vente til havarikommisjonen har sagt sitt. (Hilsen en som har sett kraftledninger nærmere enn han har satt pris på mange ganger).
 
Re: LN - TOS Krasjet i høyspentkabel i dag !

Fantastisk at det endte godt!

Bury powerlines, not pilots!
 
Re: LN - TOS Krasjet i høyspentkabel i dag !

Det finnes faktisk idioter som synes man skal gjøre kraftlinjer mindre synlig. De er jeg ikke enig med. Derimot kan jeg være 100% enig i det STARSHIP 2 skriver; grav det heller ned i bakken, så kan både samferdselsministeren og miljøministeren være fornøyde.
 
Re: LN-TOS Krasjet i høyspentkabel i dag!

Betaler du da?

Skal ikke disse kablene være merka på kartene?
 
Re: LN-TOS Krasjet i høyspentkabel i dag!

Betaler du da?

Skal ikke disse kablene være merka på kartene?

Norske VFR-kart er skandaløst dårlig oppdaterte, og sist jeg sjekket var det umulig å få svar på når neste oppdaterte kart ville komme fra Avinor, som hadde ansvaret for det. Den gangen fløy man i praksis ulovlig, siden Staten (gjennom regelverket) sier at man skal ha oppdaterte kart, men Staten (gjennom Avinor) ikke produserte oppdaterte kart.

Om det nå er kommet nye VFR-kart, er det allikevel ikke alt som kommer på kartene, for de som lager dem er avhengig av at nye spenn rapporteres inn fra utbyggeren til FMGT (eller hva de heter nå), og deretter meldes inn til de som lager kartene eller utfører oppdateringstjenesten. Det gjøres ikke alltid tidsnok... Kun spenn over 200 fot AGL er med, og for oss som tilbrakte deler av arbeidsdagen nettopp i 200 fot ble dette oppdatering og skarp utkikk en vesentlig del av en vellykket dag (200 fot er forresten litt vanskelig å måle i 1000 km/t, og når man flyr over terrenget og ikke stuebordet ble tallet i praksis som en noe veiledende minstehøyde å regne). Derfor håndtegnet vi inn spenn på kartene våre etterhvert som vi fikk vite om dem. Løypestrenger o.l. kan gå ganske høyt over dalsøkk o.l., har som oftest ikke synlige master, og er ikke merket på noen måte.

I tillegg er det slik når man flyr at man plutselig kan befinne seg et annet sted enn planlagt, og da øker faren for å uforvarende komme over luftfartshindringer.

GPS er det liten hjelp i med mindre man selv har kvalitetssikret databasen. Den ganske store Fugløya utenfor Bodø er ikke "med" i databasen til Garmin'en min, selv om den har stedsnavn på små "filleplasser" like ved. På Fugløya skal det ligge vrakene av to fly som kom for lavt på vei inn til Bodø; en Ju-52 og en Beechcraft King Air.
 
Last edited:
Re: LN-TOS Krasjet i høyspentkabel i dag!

Ja, ICAO VFR-kartene som Avinor er ansvarlige for å holde oppdatert og utgi, er rett og slett en skandale. Kartene ble sist oppdatert i år 2000 og har vært utsolgt de siste 2 år. Som fartøysjef er man ansvarlig for å innhente nyeste og sist oppdaterte informasjon før man påbegynner en flygning. Kartmessig sett for VFR-piloter er altså den informasjonen 10 år gammel. Det er kanskje greit nok om du er lokalkjent i det området du flyr i, men i løpet av sommermånedene er det mye VFR-trafikk med turister i egne småfly fra hele Europa som kommer for å utforske Norge. De må altså forholde seg til utdaterte 10 år gamle kart. Er det flysikkerhet?

Det er forøvrig en diskusjon om ICAO-kartene på pprune.org hvor det er lagt ut et svar som ble gitt fra Avinor januar 2009:

Hei,

Jeg har fått din forespørsel om ICAO-kart. Regner med at det er VFR kart
1:500 000 over Sør-Norge du er mest interessert i, og dessverre er det ikke
så gode nyheter å melde når det gjelder tilgjengeligheten av det kartet for
tiden. Det er Norsk Aero som selger disse kartene, men de er p.t utsolgt.
Til informasjon selger også Norsk Aero forsvarets kartserie M517 hvor
oppdaterte kart visstnok kan ventes om ikke lenge.

Det har vært en del diskusjon mellom Luftfartstilsynet (LT) og Avinor om
hvor ansvaret for produksjon av VFR kart 1:500 000 skulle ligge, og
diskusjonen endte med følgende: Samferdselsdepartementet (SD) har bedt LT
nedsette en arbeidsgruppe "for å finne fram til hvem som på sikt bør ha
ansvaret for kartproduksjon i serien VFR kart 1:500 000" (sitat fra brev
fra SD til LT 28.10.08 med kopi til Avinor). Inntil denne avklaringen er
gjort har SD bedt Avinor om å utgi kartserien ICAO 1:500 000 med oppstart
av produksjon første kvartal 2009. Vi har faktisk ikke kapasitet til å
gjøre denne jobben før da, og dette har vi meddelt SD (og de har akseptert
det). Avinor mener utgivelsen av denne kartserien hører hjemme hos LT for å
ivareta allmenflygingens behov - men vi avventer arbeidsgruppens konklusjon
på dette.


Med vennlig hilsen

Ingrid Skrugstad Miøen
Sjef AIM/AIS
Flysikringsdivisjonen
Avinor AS

Byråkratiet lenge leve?

Siste tidsplan for produksjon av kart fra Avinor sier forøvrig:

Oppstart 12.04.2010
Produksjon ICAO kart 14.04.2010 til 11.06.2010
Korrektur 1 21.06.2010 til 25.06.2010
Opphold 07.06.2010 til 02.07.2010
Prøvetrykk 01.07.2010 til 05.07.2010
Korrektur 2 08.07.2010 til 09.07.2010
Leveranse produksjon 10.07.2010 til 19.07.2010
Levering til AVINOR 20.07.2010

Hele tråden på pprune: http://www.pprune.org/nordic-forum/346853-icao-kart-southern-norge-hvor-er-de.html

Dette innlegget har selvfølgelig ingen relevans i forhold til hendelsen med LN-TOS i går.
 
Re: LN-TOS Krasjet i høyspentkabel i dag!

Nå vet jeg ikke hvordan det var på Jumper G5`s skvadron, men hos oss hadde vi en dedikert person som tok seg av akkurat dette med kart og luftfartshindre. Masterkartet som var 1:250 000 på nav-rommet ble oppdatert regelmessig etter en publikasjon (som jeg har glemt navnet på). Hver enkelt flyger og Sysop/Nav hadde selv ansvaret for å holde sine kart oppdatert med masterkartet som mal.
De store kraftspennene er som regel ikke noen faktor fordi "alle" vet hvor de befinner seg, selv om de fleste som har drevet med taktisk flyging har hatt sine opplevelser med disse i halvmørke og dårlig vær. Derimot kan mobilmaster utgjøre en fare. De har poppet opp overalt de siste 15 årene. Løypstrenger finner du også de utroligste plasser, svært mange av disse er ikke rapportert inn og derved ikke eksisterende for oss. For de som lurer på hvordan en normalt sett lav mobilmast kan utgjøre en trussel: en mil helikopterflyger kan autoriseres ned til 50ft agl innenfor meget store definerte lavtflygingsområderområder (se AIP), i enkelte tilfeller er det ingen høyderestriksjoner (NOE). Og da skjer ting fort, selv i bare 120-140 kts.
 
Re: LN-TOS Krasjet i høyspentkabel i dag!

Joda, vi hadde også et masterkart (1:500 000, men vingene våre var fastskrudde så vi kunne fly litt fortere...) som alle oppdaterte seg fra, men utfordringen var at det kunne komme spenn som Forsvaret ikke fikk melding om. Men selv med de kartene man hadde; kombinasjon av lavflyging, kartet i hånden, 7-8 nautiske mil i minuttet mens man VFR-navigerte, så etter fugler, andre fly, hindringer osv i varierende lysforhold med skumring og lav sol som de verste faktorene, i tillegg til den taktiske og systemoperative delen (radar, nav-programmering på noen spesielle oppdrag) og ikke minst det varierende nordnorske været eller oppdukkende threaths som kunne medføre "plutselig" rerouting in flight, så kunne det hende at selv "kjente" spenn kom overraskende. Flere norske jagerfly og både sivile og militære helikoptre har truffet både "kjente" og lokale spenn, og som vi alle forstår;- ikke med vilje. Derfor er systemer som OCAS i min mening noe av det beste som har skjedd på den fronten siden man fant på å slenge ledninger opp i luften. Men det er en annen sak (-:
 
Re: LN - TOS Krasjet i høyspentkabel i dag !

Ingen tvil om at det er godt gjort å fly hjem med et slikt fly, og etter en slik impact som en solid kraftledning representerer. Ikke bare er sideroret maltraktert, men etter bildet å dømme er både deler av vingen og kanskje hele det ene balanseroret borte. Ettersom kun et lite mindretall på forumet har flysertifikat, er det fint om glupe kommentarer om hendelsesforløpet kan vente til havarikommisjonen har sagt sitt. (Hilsen en som har sett kraftledninger nærmere enn han har satt pris på mange ganger).

Tiltreder dette innspillet og så kan man heller i ettertid si som Len Morgan gjorde i Flying sin spalte gjennom flere tiår;What did I learn about that.....
 
Re: LN-TOS Krasjet i høyspentkabel i dag!

Kåfjorddalen

Kåfjorden ja......kjent som en dal man bør gi f....i å fly lav i om man kan unngå. Spenn over alt.

Skal bli spennede å høre hvilken fase/hva slags flyging som LN-TOS bedrev når kontakten med kabelen skjedde.
 
Re: LN-TOS Krasjet i høyspentkabel i dag!

Bare for å "informere" trådens lesere så er det blitt rettet opp fra høyspentkabel til taubane.

Taubanen tilhører Goulasjokka kraftverk og brukes til transport av personell og utstyr. Foreløpig ukjent skadeomfang på taubanen.
 
Re: LN-TOS Krasjet i høyspentkabel i dag!

.......var det ingen "plane-spottere" på TOS idag ?? Ut fra bildene i avisene må jeg si at det var en fantastisk bragd å komme seg hjem igjen med de skadene.
 
Re: LN-TOS Krasjet i høyspentkabel i dag!

.......var det ingen "plane-spottere" på TOS idag ?? Ut fra bildene i avisene må jeg si at det var en fantastisk bragd å komme seg hjem igjen med de skadene.

Det var opptil flere spottere der i dag torsdag som du spør om, jeg vet om minst tre. Men dette skjedde onsdag, og da vet jeg ikke hvor mange som var der for å spotte da den landet. Jeg var der den dagen, men så ikke landingen. Og jeg er helt enig med deg i det du sier til slutt.
 
Back
Top