• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Korean Air Cargo til STO

  • Thread starter Thread starter CK
  • Start date Start date

CK

ScanFlyer Mile High Club
fra i dag skal Korean Air cargo fly to ganger i uken mellom Soul og Stockholm (ARN) med 747-400F. Det blir avganger hver torsdag og søndag
 
Er det noen spesielle ting som er stort på frakt mellom Korea og Sverige? Biler kanskje? Men de blir vel neppe transportert slik.

Hva er det frakten Korean tar mellom Oslo og Korea består i? Noen som vet?

BF:huh:
 
Yes, det kjøres inn med trailere fra vestlandet og kanskje Nord-Norge ogaå, kjenner ikke detaljene.
 
KE skal ikke slutte å fly på OSL eller CPH. SEl_STO kommer i tillegg. Mye elektronikk (mobiler etc) sier KE
 
Samsung og LG er vel begge sør-koreanske elektronikk-produsenter, så det er nok et stort marked...
 
Originally posted by SAJblue

Samsung og LG er vel begge sør-koreanske elektronikk-produsenter, så det er nok et stort marked...

Transporterer de virkelig elektronikk med fly...?? Det høres unødig kostbart ut - det kan vel umulig være så om å gjøre å få sendt LCD TV'ene fra Korea til Sverige på 10 timer. Slike produkter gå¨r vel per båt - gjør de ikke?

At man transporterer fersk fisk med fly kan jeg imidlertid se er fornuftig...
 
Originally posted by TOS
Transporterer de virkelig elektronikk med fly...?? Det høres unødig kostbart ut - det kan vel umulig være så om å gjøre å få sendt LCD TV'ene fra Korea til Sverige på 10 timer. Slike produkter gå¨r vel per båt - gjør de ikke?

Nja, ikke nødvendigvis. Dette er helt avhengig av produktet og leveringssituasjonen. Eksempelvis mobiltelefoner er det ikke særlig smart å skulle ha skumpende rundt på bøljan blå i sju lange og sju breie før det kommer frem (husk at båt fra Kina eller Korea tar lang tid!) ettersom denne form for forbrukerelektronikk i aller høyeste grad er ferskvare.

Den produsenten vi har her på huset, GN Netcom, sender faktisk mesteparten fra fabrikkene i Kina per fly (det står forøvrig mange småeksotiske klistremerker etter flyselskapene på mange av eskene) fordi man med båt er nødt til å ha et vesentlig større lager for å ikke gå tom til stadighet. Større lager = mye unødvendig oppbundet kapital.

Sony sendte mye PS2 med båt fra Østen. Når balja som skulle bringe inn PS2'ene til julesalget i fjor kom til Suezkanalen, satt en annen båt fast i kanalen. Resultatet var at Sony i praksis mistet nesten hele julesalget på PS2 i Europa...

Pussig du skulle nevne TV'er. Jeg har en LG (koreansk) plasmaskjerm hjemme - den står det "Made in Eastern Europe" på - tipper den kom per jernbane?_
 
Antar att frakten ut från Sverige kommer till en del bestå av läkemedel och medicinsk utrustning. Förutom telekomindustrin har läkemedelsindustrin utbredd verksamhet i Stockholmsområdet. Både Uppsala och Södertälje är centrum för utveckling och tillverkning av medicinska preparat.
 
Back
Top