John D. Odegard School of Aerospace

Hvis du med South Carolina mener NEAR/NAIA så vil jeg ikke akurat kalle det definisjonen på urbant. Conway er ikke verdens navle og selv om Myrtle Beach har brukbart utvalg av utesteder og strippebuler så får man ikke helt "storbyfølelsen":rolleyes:

Jeg tenkete nå først og fremst på klimaet! ;)
 
UND og Grand Forks anbefales på det sterkeste tok flygelederutdannelsen der i 2003/2004. Var trivelig der, masse norske studenter som er der enten i forbindelse med et utvekslingsstudie med Universitetet i oslo og advokatstudiet, ellers har også en høgskole i østfold utveksling med skolen. Var ca 200 nordmenn i byen når jeg var der, var også lett å komme i kontakt med amerikanerne i byen. Skolen er topp moderne, alt var nytt når jeg var der. Plenty fly ;)

Men Florida høres unektelig mye bedre ut med tanke på plassering på kartet, Nord-Dakota er flatt og litt tamt sånn naturmessig.

Såvidt jeg har forstått er UND det "norskeste" universitet i USA, d.v.s. at de har flere norske studenter enn noe annet universitet. De fleste av disse er der i regi av American College of Norway i Moss, hvor de begynner på en bachelorgrad, for så å fortsette på UND. En del er flyelever, og rundt 15 er jusstudenter.
 
Takk igjen for alle svar. Er sikkert nokså kostbart å gå der (?), så er det noen som kan tenke seg hvor mye man evt. får i stipend fra staten?
 
Da høres det ut som den eneste forskjellen mellom FL og ND er at det er sumper og aligatorer her.
Skal også sies at Daytona er lang fra verdens navle.. Blir nok litt liv her i mars-april-mai tidene, da det er spring break, men annet enn det så er det rimelig dødt her også...

MTP stipend er det noe en må forhøre seg med lånekassen med.. er noen linjer de støtter, mens andre de ikke gjør det.. bl.a. hos ERAUer det vel bare et par-tre linjer som støttes...

Bare et litt OT spm til deg, fattyfingers.. drev tidligere å funderte å ta flygelederutdannelse utenom avinor, men er det riktig at en ikke får jobb i Norge om en gjør det sånn?
 
Last edited:
Bare et litt OT spm til deg, fattyfingers.. drev tidligere å funderte å ta flygelederutdannelse utenom avinor, men er det riktig at en ikke får jobb i Norge om en gjør det sånn?

Jeg svarer jeg, siden jeg sansynligvis gikk i klassen til "fattyfingers".. Jeg ville ikke gjort det i USA da du kan få store problemer med tilsynet.

Jeg villle derimot søkt hos Eurocontrol. Jobb der noen år og så får du jobb i Norge om det er målet :)
 
Har nå bestilt brosjyrer fra Embry-Riddle og John D. Odegard. Hvilken skole er regnet som den beste/er det noen som har erfaringer? Hvorfor velge et bachelor-studium istedenfor f. eks PEA?
 
Last edited:
De to beste er definitivt ERAU og John D. skolene, men hvem av dem er usikkert..
Som pilot i store deler av verden akkurat nå så trenger man ikke noen bachelor grad, men det er fortsatt noen av de større selskapene som har dette som et krav, men ikke nødvendigvis innen aerospace..
En bachelor grad er "kjekt å ha", uansett hvordan man ser på det, men det er en vurdering en må ta selv, eller eventuelt om en ønsker å ta det senere, om man i det hele tatt trenger det..
Personlig kommer jeg til å eventuelt ta en bachelor senere, om jeg skulle noen gang få lyst til å gjøre noe annet.. bli en "deskpilot" eller noe sånn :)
Men igjen, om du kombinerer bachelor+pilot+instruktør, så kan en greie å opparbeide seg ganske bra med timer.. Dette er jo absolutt positivt, men om det er nødvendig er en helt annen sak.
En ting som kan være litt negativt er jo at en bachelor tar 4 år, og industrien er i forandring hver eneste dag, og det er vanskelig å vite om det like stor trang etter piloter om 4 år eller ikke.. men det kan jo gå begge veier.

Uansett.. Det å ta en bachelor er noe du må vurdere selv..
Du skal nok greie å få deg en jobb uansett :)
 
Takk for gode svar og tips alle sammen og særlig du N2630B. Får prøve meg i Luftforsvaret først uansett. Hehe :D.
 
Back
Top