• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Ingen helikopterberedskap i Finnmark

Litt merkelig at de sivile ambulansene ikke har lift. Var med Los-helikopteret fra Flesland for noen år siden og da brukte vi lift for å løfte losen.. Men da måtte man vel utstyrt ambulansen med egen reddningsmann og da ville det straks blitt fullt (med lege, reddningsmann, piloter). Kanskje ikke så rart likevel..


NLAs helikoptre har besetning med pilot, lege og redningsmann. Hvorfor de ikke har heis, vet jeg ikke. Kan kanskje være plass eller vektbegrensninger? De har små maskiner som lander på steder redningshelikopterne ikke bør vurdere en gang.

Forøvrig løfter luftambulansene stadig pasienter ut fra utilgjengelige områder, men da underhengende sammen med redningsmann.
 
Nok en gang har en Seaking fra Banak måttet lande utenfor base. Denne gangen på grunn av en generatorfeil. Som viste seg å ikke være selve generatoren, men koblingen. Denne landingen skjedde i Havøysund på finnmarkskysten. Maskinen var ute av drift i 16,5 timer. Bristow ble varsleet slik at de kunne være i beredskap. Det var ingen aksjoner i den perioden Seaking maskinen var ute av drift.

http://www.finnmarken.no/lokale_nyheter/article6435290.ece



Vidar
 
Jepps. Etter NADen ble avsluttet har 339 igjen kapasitet til å stå på medisinsk beredskap.

Hvorfor anbefales det da to amb.heli til Evenes, om det står to i beredskap på DU? Er det sykepleier/lege med disse Bellene?
 
På grunn av manglende av-isingsutstyr på Seaking maskinene er de ikke optimale for vinteroperasjoner. Og det lille som er fungerer dårlig. Ising førte til flere situasjoner i vinter for de maskinene som er stasjonert på Banak. Manglende avisingsutstyr kan også forlenge tiden det tar å nå fram til et skadested ved at maskinen må fly omveier for å unngå isingsforhold.

http://www.nrk.no/nyheter/distrikt/troms_og_finnmark/1.11004503



Vidar
 
Back
Top