Re: Skandinaviske trafiktal december 2015
Men vil ikke det primært gjøre det mulig for Wizz og få slots, ikke at det kommer noe "B-produkt" fra 2017? Og således det bare løser en av utfordringene til Wizz?
Slots på OSL er jo kun en utfordring i morgen og ettermiddags peak, hvilket gjør det lite attraktivt for nye nettverksselskaper å åpne OSL. LOT er jo et eksempel på dette da de under nåværende begrensninger vil måtte betjene OSL utenfor de mest attraktive tidene.
For Wizz og deres lavpris strategi er dette nesten likegyldig da de opererer under helt andre forutsetninger, slik at nåværende slot berensning i liten grad vil påvirke en eventuell flytting til OSL.
Flyplasser som BGO, TRD, HAU, MOL med flere, kan jo i dag tilby Wizz visse tilpassninger for at selskapapet ser det lønnsomt å betjene disse flyplassene.
Både ARN, HEL og OSL har jo til nå vært låst fra å kunne tilby selskapene forskjellige produkter. Sagt på en annen måte, alle selskap er velkomne, men under samme forutsetninger og betjening og priser.
CPH løste jo dette på en elegant måte ved å åpne egen lavpristerminal, noe ARN, HEL og OSL på det nåværende tidspunkt ikke har.
For uten Ryanair som til en viss grad ser ut til å akseptere å betjene hovedflyplasser under et mer konservativt gate og terminal regime som et ledd av deres nye strategi, så er det nok på det rene at det kommer tilpassninger som gjør det mulig å også tiltrekke lavpriselselskaper. Et spennende alternativ er jo å gjøre den midlertidige fingeren på OSL om til en ren lavpristerminal med egen sikkerhetskontroll fra den nye avgangshallen.
Utfordringen her er å lage et produkt som kan forsvares ovenfor eksisterende aktører som betaler mer for å benytte flyplassen. Her mener jeg CPH har gjort en stor feil ved å la passasjerene få tilgang til hele flyplassen og alle dens fasiliteter. At de reisende må gå litt ekstra og har begrenset sitteplass og kjøpe muligheter ved gate er vanskelig å forsvare ovenfor de selskapene som betaler mer for å benytte flyplassen.
Jeg tror at dersom man skal tilby et A og B produkt så må det desverre være noe de reisende huffer seg litt over og helst vil unngå, slik at de som faktisk benytter den ordinære delen av flyplassen fremstår som mer attraktive.