• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Hjulbrems på passasjerfly

Robin882

ScanFlyer Gold
Hjulbrems på passasjerfly

Hvordan bremser pilotene med hjulene på et passasjer fly? Når man tar revers drar man jo spakene bakover, men dette er vell ikke bremser på hjulene? Er det pedalene som brukes til dette?
 
Re: Hjulbrems på passasjerfly

Hvordan fungerer autobrakes? De er vel koblet til hjulbremsene?
Ja.

http://en.wikipedia.org/wiki/Autobrake



Snakker vi da at begge pedalene trykkes inn på likt? Slik jeg har forstådt det så svinger man med pedalene også.

På likt eller en og en for å bremse hver enkelt side.
Småfly svinger på bakken ved hjelp av side-ror-pedalene, evt ved å bremse bare på den ene siden. Større fly bruker tiller, et ratt på siden av kapteinen (evt på begge sider av cockpit)
 
Re: Hjulbrems på passasjerfly

Du har også nesehjulstyring på pedalene i større fly, men kun begrenset utslag i forhold til tiller. F.eks. 70 grader venstre/høyre med tiller og 7 grader med pedalene. Bremsene sitter på toppen av pedalene i likhet med de fleste småfly, med mindre vi snakker om f.eks. Cub der du bremser med hælen. Pedalene brukes i passasjerfly for det meste til retningskontroll ved avgang og utrulling etter landing.
 
Re: Hjulbrems på passasjerfly

Nå er det jo enkelte fly, blant annet yak 52 som har bremsen på en hendel på stikka. Bremsekraften fordeles med pedalene til høyre og venstre
 
Re: Hjulbrems på passasjerfly

På Cessna 172 bruker vi både roret og bremsene samtidig når vi svinger på bakken, det kommer ann på hvor stor svingen er. Hvis det er små svinger bruker vi bare roret, men når svingene blir større bruker vi både roret og hjulbremsa på hjulet den veien vi svinger.

Si at du skal ta en krapp høyre sving på bakken. Du tråkker høyre ror, og trykker litt på høyre hjulbrems. Motsatt i venstre sving, venstre ror kombinert med venstre hjulbrems. :) For å bremse tråkker man på toppen av pedalen. Når man skal svinge skubber man pedalen fram med hælen.

Men for at du i det hele tatt skal kunne bruke roret til å styre med, må man ha styrefart på flyet! :)

:fly
 
Last edited:
Re: Hjulbrems på passasjerfly

For å kunne bruke roret ved styring på bakken må du vel ha styrefart på flyet??? Tror du blander litt her!!
 
Re: Hjulbrems på passasjerfly

Hei Eivind

Det terje_t mener er at det skilles mellom rorbruk og nesehjulstyring. Rorautoritet får man kun ved en viss luftstrøm over haleflaten, og kan dermed ikke brukes for å svinge flyet på bakken under lave hastigheter. Pedalene er (som du vet) også koblet til nesehjulstyring, og det er denne som brukes til å svinge flyet på bakken. Dermed blir det rettere å si at man bruker nesehjulstyring og bremser til å svinge (som sagt av andre ovenfor), ikke ror og bremser.

M
 
Re: Hjulbrems på passasjerfly

Hei!

Takker for korreksjon, da lærte jeg også noe nytt! :)
 
Back
Top