Gjenansettelse av piloter - da er vi i gang

PAFB

ScanFlyer Blue
16 stk skal tilbake innen april 2011 i første omgang. Gratulerer (igjen) til SAS for strålende planlegging. Rettsak om usaklige oppsigelser er forøvrig in the pipe.
 
La oss heller se det positive og være glad for veksten. Og det blir nok sikkert flere ansettelser.
 
Flott at det går den veien i SAS. La oss håpe at det blir behov for mange flere enn de 16 nye. Det er vel heller ikke så lenge til at det begynner å forsvinne ganske så mange pr år som går av med pensjon, slik at SAS sin skoleavdeling får sikkert nok å gjøre i årene som kommer.
 
Veldig bra, viser at bunnen kan være nådd og nå peker pilene oppover igjen.

PS! Det er da nok av ting å klage på SAS, om det ikke også er å ansette flere!
 
Last edited:
Gode nyheder.

Bare synd det ikke skete noget før, så SAS kunne have beholdt en masse gode folk, der nu er bundet i 4 år i sandkassen...
 
16 stk skal tilbake innen april 2011 i første omgang. Gratulerer (igjen) til SAS for strålende planlegging. Rettsak om usaklige oppsigelser er forøvrig in the pipe.

That's the spirit! En holdning som dette har mye aa bidra i en bedrift :rolleyes:

Flott at man har berget skuta og at man naa kan gjoere seg klar til vekst
 
That's the spirit! En holdning som dette har mye aa bidra i en bedrift :rolleyes:

Jeg ser at det er lett å oppfatte mitt innlegg som surmaget fra utsiden, isolert sett så er dette selvfølgelig en god nyhet.

Min oppgitte holdning skyldes imidlertid hele forløpet til dette; som har vært dårlig håndverk fra SAS' side - på management nivå. De to rundene med oppsigelser i fjor sommer og til nyttår burde aldri ha vært gjennomført, fordi:

  • Den overtalligheten som ble definert, kunne ha vært løst ved frivillige ordninger - som den også SKULLE iht til avtale med foreningene - derav rettsak.

  • Pga SAS flåtestruktur (jeg sier ikke mer om den) så ville oppsigelser i bunn av listen ramme piloter på flytyper hvor det ikke var overtallighet, men derimot manglet folk = omskolingssirkus. Du skal med andre ord være sikker på at du ikke vil trenge folk igjen på flere år før du går til oppsigelser, for at skal lønne seg økonomisk å gå til oppsigelser.

  • I sommer har SAS kansellert flere flygninger pga mangel på piloter, A340 har gått på LHR av samme årsak. Dette på tross av at de gjenværende pilotene i selskapet jobber på en ny helvariabel avtale som har rasert fritiden og det sosiale liv, med stort sett bare 2 dager hjemme mellom arbeidsperiodene. (Prøv å få en nordsjøarbeider til å jobbe en tilsvarende turnus.) Pga crewmangel i sommer har man brukt opp så mange arbeidsdager at flere piloter vil gå tom lenge før jul.

Man kunne altså ha innvilget deltid og permisjoner, og hatt en ressursreserve som er relativt rask og billig å få i drift igjen. Istedet har man sparket folk ut på gaten i et dårlig arbeidsmarked som har tvunget mange til å ta med seg familien til ørkenen i Midtøsten. Huset hjemme er solgt, barna er i skole, kona prøver å finne seg til rette og du har tegnet et bond på $50.000 over tre år med din nye arbeidsgiver. Så ringer SAS mindre enn et halvår etter at det var hevet over enhver tvil at det ikke ville bli bruk for deg på hur lenge som helst. Vel, beklager at det er vanskelig å "se det positive og glede seg for SAS".
 
La oss heller se det positive og være glad for veksten. Og det blir nok sikkert flere ansettelser.
halleluja! klart alle må være glade. Hva er det som feiler dere? Dette handler om mennesker som nettopp har fått sparken og kanskje måtte flytte fra hus og hjem med familien, så plutselig ansetter jobben igjen. De er sikkert veldig glade alle sammen.
 
Har det ikke vært muligheter hos Norwegian for de som fikk sparken? Thomas Cook har vel også ansatt det siste året?

Kan vel skjønne at mange ikke er veldig happy, sånn dette har skjedd. Dårlig management for å si det mildt...
 
Last edited:
At luftfartens behov for personell svinger opp og ned er vel ikke noe nytt?

Selvfølgelig kan det være vanskelig å glede seg over gjenansettelse av flygere, for de som tidligere var ansatt.

Et flyselskap er ikke en flyklubb og de ansatte er ikke medlemmer. SAS er ikke en ideell organisasjon. De ansatte må først og fremst tenke på seg selv og ikke på selskapet. Det handler om å skaffe sin familie og seg selv en trygghet og den har ikke SAS bevist at de har klart å gitt dem. Så hvorfor skal "alle" glede seg over gjenansettelsen, selv om SAS kanskje ikke hadde noe valg da mange måtte gå?
 
Et spørsmål de nyoppsagte vil stille seg er om de tar sjangsen på å betale seg ut av sine nye jobber (bonds osv, som kan koste flere hundre tusen) for å dra tilbake til bunnplassering i et selskap som har mange års historikk på oppsigelser av piloter og jevnlige trusler om det samme, selv nå i det siste når alle prognoser (og foreningene, men de består jo kun av fagfolk så hvem bryr seg om hva de mener?!?) har tilsagt behov for flygende personell?

Måtte skepsisen bli gjordt til skamme og dette være starten på en lang og solid opptur for selskapet, men som det skrives ovenfor vil nok de flestes karriereplanlegging omfatte vurdering av andre alternativer enn selskapet de ble ble oppsagt fra.
 
Gjenansettelse og gjenansettelse, fru Blom. Det er en 12-måneders forlengelse av 16 pilotstillinger hos CRJ på Cimber. Disse pilotene måtte slutte i SAS for en tid siden.
Det er ikke bare bare å ansette piloter i SAS om dagen. I forbindelse med emisjonene har kreditorene satt som krav at det skal foreligge planer om kraftige kutt i kostnadene, og de ønsker å se blod. Enhver ruteøkning eller ansettelse må ha godkjenning fra kreditorene før det kan skje. Det har ikke vært mulig før driften gikk i positiv retning.
 
Ja, disse 16 pilotene er det ikke SAS som skal ha, men Cimber Sterling til CRJ'ene i Danmark.
Det betyr vel også at de arbeider etter lønnsforholdene i Cimber, som er et lysår fra hva f.eks SAS har, eller...?

For øyeblikket virker det som det er nesten total-stopp på ansettelsessiden av piloter i Skandinavia (med ev. unntak av DY).
Thomas Cook har ansatt et større antall den siste tiden, men også her er det lite som tyder på at noe mer er på gang...

Tally-Ho
 
Ja, disse 16 pilotene er det ikke SAS som skal ha, men Cimber Sterling til CRJ'ene i Danmark.
Det betyr vel også at de arbeider etter lønnsforholdene i Cimber, som er et lysår fra hva f.eks SAS har, eller...?Tally-Ho

Ja, men DKK 52.000/mnd for en styrmann på CRJ er bra. Dårlig hvis man er kaptein.
 
Mod, skal vi snakke om ansettelser eller de økonomiske nedskjæringene i SAS som merklig nok pilotene også måtte delta med?
 
Back
Top