Re: Et fullsatt passasjerflyt har kollidert inn i et parkert fly på Flesland lufthav
Tror nok det var det eneste riktige av kapteinen å ta på seg all skyld. Det er, når det kommer til stykket, kapteinen som har det fulle og hele ansvar når flyet er i bevegelse for egen maskin.
Folk som vinker inn eller ut i trange situasjoner? På norske flyplasser? Once in a blue moon! Landings-, eller rettere sagt startavgiftene, blir brukt til alt annet enn hensiktsmessig avvikling av flytrafikken på bakken. Det er tax-free og butikker som gjelder!
Bare fordi man har et par maskiner med winglets i SAS NO sin flåte, betyr ikke at alle er vant med dem. Det kan gå lang tid, kanskje uker, mellom hver gang man opererer en maskin med winglets. Situasjonen er noenlunde lik den vi hadde på MD-80/90-tiden. Da hadde vi en liten gruppe som fløy MD-90 i tillegg til MD-80, nettopp for at det ikke skulle gå for lang tid mellom hver flygning med MD-90. Det er nok ikke grunnlag for å ha en liten gruppe som flyr winglets i tillegg til vanlig gris. Til det er forskjellene for små.