Re: Emirates planlegger OSL fra 1/8 -> Bekreftet fra 1/9
Fikk noen ord med Terje Grune i går på Royal Christiania i går.
Mange av svarende var lite overraskende, tatt i betraktning uttalelser fra andre selskaper om det Norske markedet.
På spørsmålet om valget av 777-300 med første klasse var et resultat av tilgjengelighet av materiell, var svaret at de bevist ville ha denne maskinen til Oslo ved oppstart, trass i 3 klasser og enorm kapasitet å fylle.
Norge har det største førsteklasse markedet i Skandinavia. Andelen som reiser på første klasse er betydelig høyere enn våre naboland. Han fortalte også at i forhold til belegnings prosent var det Første klasse setene som hadde den høyeste pre-booking prosenten pr DD. Markedet domineres av privatreisene med ca 70%, da primært gjennom reisebyråer som spesialiserer seg på eksklusive reiser. Foruten dette nærmest utelukkende Shipping og Finans i og rundt Oslo. Det ble påpekt at det var svært lite oljetrafikk på disse setene. Fra sin tid i Lufthansa kunne han fortelle at Lufthansa alene daglig hadde et snitt på 6 førsteklasse reisende ut fra Norge pr dag og at Norge har en av de høyeste prosentandelene av førsteklasse trafikk i Europa målt pr innbygger. Bislet Limousine AS skal håndtere biltrafikken for Emirates.
På Business var han lite bekymret for å fylle setene, da igjen med henvisning til den gode etterspørselen i Norge etter business seter.
De virket ikke spesielt fornøyde med OSL i henhold til hva som har blitt tilbydd av fasiliteter og tilpasninger for å møte deres behov for Premium fasiliteter i terminalen, noe som er forståelig nok.
Til forskjell var de imidlertid svært tilfredse med hvor langt OSL hadde strukket seg i forhold til tilpasninger til åpningsfesten på OSL 2.september.
Dessverre følger nok inntrykket av oppfølgning og tilpasning fra OSL i sporet av så mange andre kritikere, så jeg sitter igjen med en følelse at Emirates åpning i Norge ikke nødvendigvis skal tilføyes OSL sin fortjeneste.
Utfordringen for Emirates blir åpenbart å fylle alle setene i economy men, Terje Grue var tydelig på at de forventet samme utviklingskurve fra OSL som på CPH og ARN.
Han utrykte også stor tilfredshet over pågangen på frakt hvor han uttalte at flyet kan gå halvtomt fra OSL, men samtidig gå i pluss med 24 tonn laks i buken.
På spørsmålet om det viktigste destinasjonene for Emirates fra Norge kom det noe overraskende svar i at de overhode ikke var interessert i å prise seg for masse invasjon på Thailand trafikken.
Foruten skyhøye forventninger om økning i innreise til Dubai fra Norge, var det de klassiske destinasjonene i Østen som kom frem.
Det burde være godt nok utgangspunkt for check-in.dk å følge opp med en artikkel om det sterke Premium markedet fra Norge
