Hei
Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.
Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025
Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150krBetalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:
https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025
(Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)
De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret
Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat
BORTE VEKK ! :nor
Spontan kommentar fra tilhører til NRK: Ja, - no kan ej vel begynne å sjå på kjæringa i staden!![]()
Og kanskje ILS på 07?
Vigra kan bli den første flyplassen i landet som får et nytt innflygingssystem.
Noen som vet hvilket system det er snakk om her og hvordan dette systemet virker?
Systemet kalles RNAV. For Vigra vil det bli laget en LNAV-prosedyre, som er en variant av RNAV. Og Vigra er forøvrig ikke først ute, siden flere andre norske flyplasser allerede har fått RNAV. Sjekk blant annet Namsos i AIP.
RNAV er jo forsåvidt ikke noe annet enn navigering etter waypoints fremfor navaids, og noe som ikke er spesielt nytt. Det som Vigra derimot kan bli først med i Norge, er en form for approach basert ene og alene på GPS og WAAS, der flyet primært navigeres etter GPS signaler med en referansestasjon på bakken som gjør systemet nøyaktig nok til å kunne brukes til innflyging... Når man flyr en NPA med et RNAV godkjent fly, så er det ingenting i veien for å legge LNAV og VNAV til grunn med kryssjekking mot konvensjonelle navaids, så lenge du har en FMC-programmert approach tilgjengelig. Det skjer stadigvekk, rundtom i det ganske land alleredeDa bruker flyet RNAV, men så lenge det ikke finnes noen basestasjon, så finnes det heller ikke en publisert og godkjent GPS prosedyre. RNAV nøyaktigheten avhenger av ANP, og kalkuleres av FMC'en og har input fra bl.a. GPS, IRS, DME/DME, VOR/DME ... LNAV er i praksis forkortelse for en AFDS modus : Lateral navigation og VNAV : Vertical Navigation. RNAV er en forkortelse for Area Navigation
![]()
We use essential cookies to make this site work, and optional cookies to enhance your experience.