Coronavirus - konsekvenser for flytrafikken (kun direkte flyrelaterte poster!)

Blir spennede å se hvordan dette ender når viruset er borte og ting skal normalisere seg igjen. No ser vi at KLM faser ut gamle maskiner mye kjappere en det som var planen, vil tro at flere andre selskaper kommer etter på det området. Men ser og analytikere som mener at flere selskaper kommer til å sette sine A380 på bakken for godt. En ting er den økonomiske situasjonen til flyselskapene, men hva med den økonomiske situasjonen til mannen i gaten etter dette. Har folk råd til å reise på ferier, kommer flere selskaper til å benytte seg mer av moderne teknologi til møter osv. Spm er om vi kommer til å se luftfarten med brukken rygg i flere år fremover
 
Det er to ting som man bør tenke om:

Første effekten er reduserte volumer pga endrede reisevaner. Hvor mye jobbreiser / pendling substitueres av home-office, skype etc.
Andre punkten er dårligere privat-økonomi. Dette krise vil være ikke korte, folk vil ha mindre penger å bruke på longweekends etc.

Begge har voldsomt impact på fremtidlig etterspørelse. Den ene rett nå, den andre kommer senere som en 2nd bølge.

Flyselskapene vil ikke bare sette gamle fly på bakken, de vil også redusere total antall fly og ruter. Bransjen vil komme seg inn i en sterkt korrektur.
 
Air Baltic stanser all trafikk til midten av april

https://www.flightglobal.com/airlin...s-latvia-tightens-restrictions/137274.article

Air Baltic is to temporarily suspend flights from 17 March until 14 April following the Latvian government’s decision to suspend international air traffic as part of measures to counter the coronavirus crisis.

Italia stenger Linate, og en terminal på Malpensa

https://www.flightglobal.com/networ...n-malpensa-as-it-closes-linate/137273.article

Milan airports operator SEA is to temporarily close its city centre airport Linate from 16 March and shut one terminal at the city’s larger Malpensa airport in the face of the coronavirus crisis.

Basert på de siste reisebegrensningene vil United kun fra 3 ganger daglig til London (fra EWR, SFO og IAD) og 1 daglig til Dublin

https://www.flightglobal.com/networ...lights-as-us-travel-ban-widens/137275.article

From 20 March until at least the end of April, Chicago-based United intends to operate just three daily flights to London and one daily flight to Dublin.
 
Kanskje et dumt spørsmål, men hvis dette blir langvarig og pilotene ikke får fløyet/trent på månedsvis, får man ikke da også et potensielt problem når flytrafikken åpner igjen?
Det er vel noe regelverk rundt dette?
 
Kanskje et dumt spørsmål, men hvis dette blir langvarig og pilotene ikke får fløyet/trent på månedsvis, får man ikke da også et potensielt problem når flytrafikken åpner igjen?
Det er vel noe regelverk rundt dette?

Fly simulatorene kan gå døgnet rundt for å holde flygerne i topp form, blir nok ikke berørt og er så realistisk nå for tiden at pilotene klatrer ut av simulatoren med en tax-free pose i hånden :cool:
 
Det som faktisk kan bli et problem framover er å komme seg til simulatoren for å trene. For våre crew som flyr Q400, Embraer og Airbus finnes det simulator i Wien, mens Boeing Crew må til Berlin, Frankfurt og Zürich. En slik situasjon vil gjøre seg gjeldende for flere selskap.
 
Det som faktisk kan bli et problem framover er å komme seg til simulatoren for å trene. For våre crew som flyr Q400, Embraer og Airbus finnes det simulator i Wien, mens Boeing Crew må til Berlin, Frankfurt og Zürich. En slik situasjon vil gjøre seg gjeldende for flere selskap.
Og om folk er permittert så er det jo også en utfordring å sende dem på jobb for slik. Derfor ser man nok også en del selskaper som vil permittere folk eks. 50% for å holde folk current, samt for å ha større fleksibilitet i tilfelle sykdom o.l.
 
Det er mange som følger regjeringens råd om å vende hjem til Norge, og det siste døgnet har vi i Aircontact mottatt utallige forespørsler.

Vi har lykkes med å finne løsninger for alle, og i dag har operasjonen i stor grad handlet om Spania.
Her gikk flere av våre kunder sammen om å chartre fly, og totalt har vi fraktet 1200 passasjerer hjem derfra i dag.

Aircontact har til sammen hatt ni fly i luften i dag, og stort sett alle flyene er booket inn lørdag kveld eller søndag morgen.

Vi sender en stor takk til Jet Time A/S, Widerøe, Great Dane Airlines, Enter Air og Privilege Style, som alle har stilt opp på så kort varsel og vist enorm fleksibilitet.
Spesielt takk til crew som stiller opp i en krevende tid!

Klikk på bildet for å se flyene Aircontact hadde i luften på samme tid 18:30 i kveld.

Facebook link

Chapman Freeborn, Air Partner og ACS melder om økt volum på forespørsler.

Aircontact_15MAR2020.jpg
 
Som jeg nevnte en annen plass for noen dager siden, er det stor pågang hos priivatflyselskapene ...
 
Det er nok like før østre bane på OSL også stenger da norwegian nok vil ha alle flyene hjem.
 
Back
Top