Bømoen, lørdag 25-06-2011

Scanorama

Flying Norwegian(s)
Bømoen, lørdag 25-06-2011

Her er litt fra Bømoen på lørdag. Det var ikke bare fly i luften den dagen. Ganske artig og se når fallskjermhopperne kom inn for landing.

bomoen_1457.jpg


Vi begynner med en kjenning som er mye og se på Flesland, LN-DBY

bomoen_1475.jpg


bomoen_1477.jpg


bomoen_1481.jpg


bomoen_1482.jpg


bomoen_1485.jpg


LN-YMU, på taxebanen

bomoen_1492.jpg


Der var vi i luften.

bomoen_7599.jpg


bomoen_7600.jpg


Nyinnkjøpt helikopter, LN-OFP

bomoen_7611.jpg


bomoen_7612.jpg


bomoen_7613.jpg


bomoen_7617.jpg


bomoen_7618.jpg


”Pontius” Pilatus, ble brukt den tiden jeg var der, til og få hopperne opp i luften. En tur i cockpiten ble det også.
En meget hyggelig pilot som jeg snakket med. Tror han var italiensk.
 
Re: Bømoen, lørdag 25-06-2011

En ting jeg alltid har lurt litt på er hvorfor ikke Widerøe flyr denne flyplassen, men det er sikkert noen som kan svare meg på dette.
 
Re: Bømoen, lørdag 25-06-2011

Flotte bilder fra Bømoen... En gjeng fra www.jetsofbergen.no var der og fløy modellfly første helga i mai - og vi fikk oss tur med porteren...

Kjempegøy for å si det mildt, spesiellt når han satte nesen ende rett ned på samme måte som når den decenter fra 5000 etter at hopperene er losset av.

Video her: http://vimeo.com/23184600

Flere bilder fra helgen her... http://www.jetsofbergen.no/node/1399
 

Attachments

  • I-Cake flight.jpg
    I-Cake flight.jpg
    54.1 KB · Views: 172
Last edited:
Re: Bømoen, lørdag 25-06-2011

Takk for det Ben E. Er ofte innom Bømoen når jeg er på de kanter. Må se om det klaffer en gang, når dere har modellflyene der.
 
Re: Bømoen, lørdag 25-06-2011

En ting jeg alltid har lurt litt på er hvorfor ikke Widerøe flyr denne flyplassen, men det er sikkert noen som kan svare meg på dette.

Den er kort, intet tower, ingen terminal...:D

erlingjo
 
Re: Bømoen, lørdag 25-06-2011

Det burde være mulig. Sogndal har like lang rullebane og er som ett frimerke skvist innimellom høye fjell. Spørsmålet er om investeringene hadde blitt for store. Måtte få opp en terminal, tower, noen enkle navigasjonsinstrumenter samt banebelysning. I tillegg må det vel skoleres brann og redning etc, etc.

Voss kommune har derimot en relativt stor befolkning med 13 935. Den 7nde mest folkerike kommunen i Hordaland. Utenom Stord er alle de andre nabokommuner til Bergen.

Voss har også nesten dobbelt så mange innbyggere som Sogndal kommune. Med omkringliggende kommuner som kan ses på som nedslagsfelt til flyplassen kommer man opp i nesten 40 000 som kan ses på som mulige reisende.

Absolutt noe en kunne få til å gå rundt, men investeringene ville bli betydelige og trafikken ville gå rett over sentrum av Voss, da flyplassen er belemret med ett fjell ved den østlige enden av rullebanen og derfor må fly lande mot øst og ta av mot vest.

Det ville nok også ha blitt en flyplass med store begrensinger pga terrenget rundt i tilfelle motorbortfall. Her hadde jeg derimot likt å hørt hva mer kyndige personer kan legge til.

Liker derimot tankene dine LN-MOW, burde absolutt vært mer grunnlag for trafikk på Bømoen enn på f.eks Stord.
 
Back
Top