Airbus oeker 320-produksjonen

LN-MOW

Flyklapper
Medlem
Endelig litt gode nyheter for Airbus ogsaa ...

http://seattletimes.nwsource.com/html/businesstechnology/2003439872_webairbus20.html
 
Det er nok 320-familien som fungerer som "cashcow" for EADS i disse tider. Fint det går bra for dem på noen områder.
 
Korean er jo allerede en stor Boeing kunde - så om dette kan brukes som fasit på hvor ille det står til hos Airbus er jeg ikke sikker på. Boeing på sin side tjener vel også best på de mindre storselgerne...enn på 777 og 747.
 
Originally posted by OJB
Det er nok 320-familien som fungerer som "cashcow" for EADS i disse tider.
Også A330, om en ser bort ifra kompensasjonssalgene. Dog, marginene på NB er ikke så mye å skryte av til tider...


Originally posted by BU662
Airbus vil bli tvunget a öke sin A320 produksjon enda mere for a unnga en alvorlig cash krise. Det er darlig na, men vil vaere meget alvorlig i ca 3-4 ar. Derfor ma Airbus slippe ut so mange A320 som mulig, bare for a fa inn noen Cash
En kan også se på det fra en litt annen side: Airbus har nå en backlog for A32X som er så stor at et flyselskap må vente 3+ år før de får levert en maskin med dagens produksjonsrate, og dette kan hemme fremtidige salg.

Originally posted by BU662
Saken her noe med Cash Flow a gjöre. A340 gir null avkasting, A380 gir null avkasting, A350 gir null avkasting eller cash i kassa, men alle prosjekter koster, de to sister koster milliarder. A330 selger seg, men mange av disse flyene er solgt under kompensasjons-avtaler, dvs med meget lavt yield for Airbus, man kan anta minimalt avkasting fra A330.
A340 gir nok ikke null avkastning, men den er nok en hel del under det Boeing kan skryte av for 777. Det som er mest bekymringsfullt med A340 er at den er nærmest død, ordremessig, men det må nå Airbus ta på seg skylden for selv.
Selv om A330 selges som en del av kompensasjonsavtaler, så selges nok ikke disse med store tap, enkelte av disse avtalene går nok med en positiv profittmargin, om enn noe lav. Utover dette greier A330en seg fint, i en liten stund til i alle fall.

Originally posted by BU662
Samtidlig ble det kjent at den A350 vil har en EIS-dato "ikke tidligere enn medio 2013 og A350-1000 kommer ikke för 2015".
A350-1000 kommer ikke før tidligst i slutten av 2015. Det som er verre er at A350-1000 og A359R ikke er de konkurrentene til henholdsvis 77W og 77L som Airbus hevdet de skulle være, slik de til nå har vært tilbudt flyselskaper i alle fall... EK er ikke engang fornøyd med størrelsen på A350-1000 (som vil være ca like lang som dagens A345.)

Originally posted by BU662
Dette betyr enda lengre tid uten cash flow fra A350 prosjektet, mens ogsa enda lengre tid med kostnader for disse prosjektet.
A350-prosjektet vil generere en cash flow, den vil bare være veldig negativ ;)

Originally posted by BU662
Og med disse ny delay ma man frykte at enda flere selskaper velger 787 og 777 combo lösninger istedenfor A350. Korean har bestillt en ny haug Boeings idag, og dette viser at man har liten tro i Airbus for tida. Lufthansa venter, men de har ikke rad a vente til evigheten. För aret slutter vil vi höre noe fra LH og jeg frykter det kan betyr stor rabalder her i Hamburg og Toulouse.
Det kommer noen flere større Boeing-ordre i månedene som kommer, så Airbus vil ikke ha så mye å fryde seg over på WB-fronten enn det konkurrenten kan. LH kommer til å vente litt over halvåret, da må Airbus ha kommet med noe mer konkurransedyktig enn de har levert til nå. (787 gikk seirende ut av LH sin evaluering mot A350 her for ca en måneds-to måneders tid siden.) Hvordan A340NG sliter ser en jo rimelig tydelig når selskap som TAM også går for 77W...

Originally posted by EB
Korean er jo allerede en stor Boeing kunde - så om dette kan brukes som fasit på hvor ille det står til hos Airbus er jeg ikke sikker på.
Men de har likevel hatt en betydelig pax-flåte av Airbus WBs, og det var ikke uten grunn at Airbus kjempet hardt for å få solgt A350 til dem.

Originally posted by EB
Boeing på sin side tjener vel også best på de mindre storselgerne...enn på 777 og 747.
Nope, 777 er Boeing sin nye cash cow, etterfulgt av 747. 747 hadde i sine glansdager opp til 20% profittmargin, de siste årene har den ligget på rundt 10%. Når 787 også koster ca $40mill mindre i listepris enn A350XWB, så kan du vel tenke deg hvilke av de to produsentene som tjener mest på disse salgene :)

Originally posted by BU662
Mens Korean Cargo er den desidert störste Cargo aktör og faktum at de har ikke valgt A380F betyr mye for denne program. Istedenfor valgte de 748F og 777F. Dette kan betyr slutt for A380F.
Om UPS og/eller ILFC velger å kansellere/konverter (ILFC) sine ordre, ja, da er A380F ganske død. Faktisk begynte produksjonen av de første delene til det som skulle være FedEx sin første A380F for ca et halvt år siden, for et fly som ikke vil bli levert en gang før 2012-2013:drunk:
 
Originally posted by BU662
Brendas, du er "Mr. Quote"
Heh, er ikke meningen å forvirre folk :) Etter noen år på et teknisk universitet der flertallet er ikke-teknikkere og med supportjobbing mot slike folk, så ser en helt klart nytten av quoting for klart å vise hva en svarer på, samt luke ut info som ikke er relevant for svaret :)

Originally posted by BU662Saken med A330 ordrene er at flesteparten kommer jo fra A380 kunder. SQ, LH og QF har bestillt mye av denne fly, men de fikk alle Harry Priser hos Airbus. Dermed kommer ikke mye pluss i kassa.
Flesteparten? Njei. Av ordrene som har kommet inn siden i sommer, så ja, mesteparten av disse er som kompensasjon (SQ, LH og QF,) men 2005 og 2006 har vært de beste årene for A330en, og mange av ordrene har gått til selskaper som ikke vil fly A380. I tillegg vil vi se launch av A330F over nyttår en gang, og jeg vil tippe av ti relativt kjapt vil se ordre på rundt 50 frames for denne typen.

Originally posted by BU662Backlog av orders med A320 familien er stor, mens kan god sammenlignes med 737er.
Ja, de er ikke langt fra hverandre, men Airbus har hatt ca ett år lenger leveringstid enn Boeing, og det kan være utslagsgivende. Per utgangen av oktober hadde de ett års backlog mer enn det Boeing har, ca 300 maskiner mer.

Originally posted by BU662
Begge flytyper er utsolgt mere enn 4 ars i fremtida med idagens leveranse-rater.
Faktisk ca fem og et halvt for Airbus og fire og et halvt for Boeing med dagens produksjonsrate.

Originally posted by BU662
Og det kommer enda mere orders. Derfor ma de produsentene öker. Ingen tvivl.
Jepp, helt klart på begge områder ;)

Originally posted by BU662
Mens min poeng er en stor del av denne valget er den pengenöd Airbus kommer i da de begynner med utgifter i stor stil for A350XWB"Plastics" (eller A350 XXXXXX.forsök). Da blir kassa meget tomt sa lenge de ikke utleverer A380s.
Ja, A32X bidrar godt på pengekasse, men vi må ikke glemme A330 også, disse to er Airbus sine pengekuer, selv om de siste ordrene på A330 har gått til meget gunstige priser.

Originally posted by BU662A340 er död. 4 motors for longhaul gjelder bare for fly med mere enn 400 pax.
Den er veldig død ja, det er med god grunn at enkelte ordre har blitt konvertert fra A340 til A330 nylig, og at enkelte selskaper har gått for 777 selv om de har hatt (nærmest) kun Airbus WBs i flåten (feks TAM og PAL.)

Originally posted by EB
Tjener ikke Boeing penger på B737?????
Jo, de gjør det, men marginene på slike maskiner er ikke like stor som for de større, og på enkelte ordre kan både Boeing og Airbus grave meget dypt i lommene sine for å sikre seg ordre (les: Easyjet, Ryanair, Air Berlin og JetBlue for å ta noen eksempler.)
 
Back
Top