God 13.desember
Luke 13 er et annet fly fra samme fabrikant samme dag med samme oppgave. Bildet er ikke spesielt godt, men det ble en litt spesiell situasjon da flyet hadde landet på bane 01. Det sto uvanlig mange store fly på tarmac foran den gamle chartertermionalen. Det sto vel bl a 2 stk A300, en 767-300, man ventet en IL-86 og en 747, og det sto flere mindre fly (dvs mer "normal" størrelse samt et par biz-jets).
PH-AGD svingte inn foran det gamle tårnet i nord, men rett utenfor der jeg satt i kafeteriaen sto en mann med røde signalskilt og så nordover og vinket og vinket så heftig han kunne, for der var det plass til en A310. Det tok litt tid, og det må vel ha vært tårnet som ga KLM beskjed, deretter taxet det i relativt stor hastighet ned bane 19 slik bildet viser for å finne plassen sin lenger sør.
PH-AGD er en A310-203 som ble levert ny til KLM i desember 1983. Den var mao 10 år da den ankom GEN, og hadde nettopp fått byttet de opprinnelige mørkeblå "KLM" titlene på halen, med nye bokstaver med samme farge som toppen av skroget. I juli 1996 ble det solgt til FedEx da KLM erstattet A310 med B767-300.
Fed Ex bygget flyet om til fraktfly og fløy det som N425FE fra 1996 til WFU på VCV i 2013. Så 30 år ble det til sammen.
Som dere ser var det MYE snø, og det var så høye snøhauger på innsiden av gjerdet at kafeteriaen var eneste mulighet til å fotografere i området rundet terminalen.
KLM Airbus A310-203 PH-AGD at ENGM/GEN February 28th 1994 by
Ole Johan Beck, on Flickr