• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

2-stage planetary gearbox

seilfly

Infrequent traveller ;-)
Turbopropmotorer kan ha såkalt 2-stage planetary gearbox (f.eks. PT-6). Jeg har forstått prinsippet for planetary gears, men hva innebærer "2-stage"? Betyr det at reduksjonen i RPM i gearboxen skjer i to omganger, eller betyr det at det er to stk planetary tannhjul?
 
Yepp,yepp, 2-stegs girboks er 2 stk nedgiringer.

Det første steget er som regel veldig enkelt, med lite tannhjul (inngående) på ett større tannhjul (utgående, før planetgiret). Og Planetgiret er da siste nedgiring før du har propell-akslingen ut av girboksen.

Mener dog jeg har hørt om at enkelte PT6'er som KUN har planet-giret, men da er det ganske små maskiner med små propeller...pt6'er fås jo i alle verdens størrelser.
 
Back
Top