View Single Post
Old 17-04-2015, 10:21   #31
Wig-wag
ScanFlyer Molded
 
Wig-wag's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Location: Årjäng, S.
Posts: 2,135
Default Re: Taxfree oppe til vurdering igjen

Her er begrunnelsen fra statsbudsjettet dengang Taxfree på ankomst ble innført. Suksessen ble et faktum. Det fungerte etter hensikten, og så vellykket at det nå må avvikles:

"Tollfrie varer (tax-free) – salg ved ankomst
Stortinget ba i Budsjett-innst. S. nr. 1 (2003-2004) Regjeringen om å komme tilbake med en vurdering av, og eventuelt forslag til, endring av regelverket for tax-free-salg som kan åpne for ankomstsalg på flyplass. I innstillingen er det vist til at formålet vil være å øke salget ved flyplasser i Norge på bekostning av utenlandske flyplasser, og således styrke de norske flyplassenes økonomi.

Regjeringen foreslo på denne bakgrunn regelendringer som åpner for salg av avgiftsfrie varer til passasjer som ankommer norske lufthavner med luftfartøy fra utlandet forutsatt tilfredsstillende kontrollordninger og nødvendig lovmessig avklaring. Endringene ventes ikke å medføre utgifter for staten.

Det vises til nærmere omtale i St.prp. nr. 1 Skatte-, avgifts- og tollvedtak, avsnitt 4.7 og Ot.prp. nr. 1 (2004-2005) Skatte- og avgiftsopplegget 2005 – lovendringer, avsnitt 30.5.

Stortinget vedtok regelendringene 25. november, jf. Budsjett-innst. S. nr. 1 (2004-2005) og Innst.O.nr.10 (2004-2005). Regelendringene trer i kraft fra den tid Kongen bestemmer."


http://www.statsbudsjettet.no/Statsb...g-ved-ankomst/
__________________
Die, my dear? Why that's the last thing I'll do! (Groucho Marx)
Wig-wag is offline   Reply With Quote