• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Andre Vestfold 1. Juni kl 19-20 Overflyvning av F16, Vampire, DC-3, Catalina og Harvard

Kanon

ScanFlyer Gold
– Hundre år etter tar vi sjansen på å annonsere at det fredag 1. juni vil foregå en helt spesiell overflygning i tidsrommet 19:00-20:00, skriver Luftforsvaret i en pressemelding.

Overflygningen er ifølge pressemeldingen en utvidelse av arrangementet som foregår i Horten 1. – 2. juni. LES OGSÅ: Møringa «airfield» åpnet

Displaypilot Eskil Amdal vil fly jubileets lakkerte F-16 over Larvik, Sandefjord, Tønsberg og Horten etter å ha flydd ruten som Dons gjorde 1. juni 1912.

Med seg på turen har han følgende historiske fly:
De Havilland Vampire (2 stk)
Norges første jetfly, anskaffet like etter 2. verdenskrig. Til daglig stasjonert på Rygge militære flystasjon.
D-C3 Dakota
Transportfly som har spilt en helt sentral rolle i norsk og internasjonal militær flyhistorie. Ble benyttet både militært og sivilt i Norge, siden 1940-tallet. Stasjonert i Sandefjord.
Catalina
Den mest allsidige og mest benyttede flybåten som noen gang deltok over alle krigsområder under den andre verdenskrig. Ble introdusert for Norge i 1942, og var i tjeneste i Luftforsvaret frem til 1960. Stasjonert i England.
Harvard
Mest brukte militære treningsflyet gjennom tidene, kom fra flyfabrikken North American. Ble utfaset i 1955. Stasjonert i Sandefjord.
– Ruten vil flyes med lav høyde og støy fra flymaskinene vil forekomme. Det kan være hensiktsmessig å opplyse de berørte i områdene under ruten om dette, opplyser Luftforsvaret.
http://tb.no/nyheter/fredag-flyr-dette-jagerflyet-over-vestfold-1.7378630
 
Tenkte jeg skulle ta en tur ned til Horten og se på markeringen der i kveld.
Er det noen som vet vilken frekvens som kommer til å bli brukt av flyene under showet?
Farris og GA frekvens, eller har de satt av noe eget til i kveld?
 
Jeg har ikke observert noe annet en Dakotaen LN-WND og Harvarden LN-WNH. Muligens resten ble kansellert pga all vinden?
 
Ingenting som ble kansellert i Horten i alle fall. Det var ett forrykende show for en skarve hundrelapp.
SAAB Safir og Safari, Tiger Moth, Cub, Twin Otter, Harvard, DC3, Catalina, Spitfire, Vampire, Sea King og hele 3 F16.

Veldig bra show som sagt, men overraskende få som fant veien til Horten på en fredagskveld.
Det var på ingen måte trangt om plassen for oss som stod å så på.
 
Det var bra. Muligens noen feilformuleringer i pressemeldingen om overflyvning av Vestfold.
 
Back
Top