• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

USA USA-tråden

Re: USA-tråden

Sud: Ser ruta deres tar dere gjennom Davenport, IA. Det var faktisk en ganske positiv overraskelse å overnatte der i fjor på tur gjennom midtvesten (which reminds me… må kanskje få snekra ferdig den trip reporten før jeg begynner på Canada-Fiji-rapporten min… teaser :P)
Bodde på Hotel Blackhawk som var et hyggelig besøk, kjekt for en natt langs veien.
 
Re: USA-tråden

Har egentlig Amtrak fra Chicago til New Orleans på «bucket list`n» og jeg hadde ikke klart meg med ett døgn i Nashville.

Amtrak er veldig gøy , men man bør ikke legge så mange planer for tett opp til. Man blir minst noen timer forsinket nesten uansett. Vil ihvertfall hatt minst et døgn fra ankomst Amtrak til flyavgang eller noe sånn.
 
For de som skal bortover i 2026 og besøke nasjonalparker - det er endringer i priser for non-US-residents. De dagene som før har vært gratis er ikke det lenger for oss utenfor USA. Det kommer også et tillegg for utlendinger i en del parker og på "America the Beautiful pass". Litt uklart om det blir endringer på dags/ukes-kortene eller om alle utlendinger må kjøpe "America the Beautiful pass"

The following parks will have a surcharge of $100 for each nonresident of the US entering the park: Acadia National Park, Bryce Canyon National Park, Everglades National Park, Glacier National Park, Grand Canyon National Park, Grand Teton National Park, Rocky Mountain National Park, Sequoia & Kings Canyon National Parks, Yellowstone National Park, Yosemite National Parks, and Zion National Park.

 
Er dette et impulsivt påfunn fra administrasjonen, eller noe som faktisk er gjennomtenkt og utredet? Vil tro størsteparten av utenlandske turister bare besøker parkene som dagstur og ikke benytter seg av vandreruter, camping osv. Da blir $100/pers fort såpass dyrt at man dropper det. Og det skulle man tro får ganske store ringvirkninger for kommersiell business i umiddelbar nærhet av nasjonalparkene.
 
Vi kjørte gjennom Valley of Fire national park på en biltur ifbm. besøk i Las Vegas. Nå står ikke Valley of Fire på lista enda, men om de krevde 105 dollar istedet for 5 så hadde det vært helt latterlig..

1000010669.webp
 
Er dette et impulsivt påfunn fra administrasjonen, eller noe som faktisk er gjennomtenkt og utredet? Vil tro størsteparten av utenlandske turister bare besøker parkene som dagstur og ikke benytter seg av vandreruter, camping osv. Da blir $100/pers fort såpass dyrt at man dropper det. Og det skulle man tro får ganske store ringvirkninger for kommersiell business i umiddelbar nærhet av nasjonalparkene.
Det er nok ikke impulsivt, men mer en del av nødvendige tiltak for å drive nasjonalparkene videre etter at DOGE kuttet budsjettene og sa opp en altfor høy andel av de ansatte. Selvom parkene har blitt holdt åpne er det av sikkerhets messige grunner et tak på antall besøkende. I våre 2 Nasjonal Parker er det veldige lange køer for å komme inn (timer) - infrastruktur vedlikehold og gjenoppbygning er utsatt (Hurricane Ridge Lodge som brant ned).

Tror det blir mye flere slike avgifter etc. ettersom regnskaps realitetene kommer frem,
 
i hvert fall noen av parkene stenger billettsalget kl 16 eller 17. Du må ha reservert plass i Arches NP men etter kl 17 er det åpent for alle. Vi kjøpte America the Beautiful pass for Bryce Canyon i år, men dro inn sent på kvelden for å se på himmelen, da var det ingen der og parken er åpen.
 
Back
Top