Replying to Topic 'Tør jeg dette da?'
Da var første del unnagjort, som vanlig ikke uten komplikasjoner.
Innsjekk OSL
Tidlig ute på OSL, så jeg kunne få meg litt frokost i loungen før avgang. Desverre er ikke Serviceair i stand til å skille mellom biz/first/elite og røkla, slik at det ble en halvtime i venting på en barnefamilie i innsjekkingskøen. Frokosten og kaffen gikk i vasken, ikke det man håper på en morgen full av sludd. Bagasjen ble heller ikke priority-tagget, og senere fikk jeg merke at jeg ble gitt et av de råtneste setene på flyet. Service-air er rett og slett elendig, de har null peiling på hvordan de skal behandle Skyteam sine beste kunder!!! KLM/AF sine partnere i USA har alltid behandlet meg topp, forkastelig at det ikke er bedre på "hjemmebane"
0 poeng av 10 mulige, og KLM kommer til å få et brev av meg.
OSL-AMS KL1142
733 (tror det egentlig var satt opp med en 738)
Boarding begynte presis, og flyet var klart 3-4 min før rutetid. Jeg fikk sete 8D, selvsagt setet foran nødutgangen. Det kan ikke legges ned i det hele tatt. Er det ikke noe som heter preafered seating? Tror Serviceair at de som flyr mest pr år foretrekker de verste setene??? Betjeningen gadd ikke engang hilse når vi boardet, og spurte man om noe fikk man svar i beste arrogante KLM-ånd. Tro ikke at jeg var sur eller irritert på dette tidspunkt, selv om det virker slik på dette innlegget. Jeg lar ting synke inn før jeg gjør meg opp en mening om en reise som helhet.
Det tok oss
1 time fra flyet var ferdigboardet til vi var i lufta. Greit nok at det var sludd og flyet hadde tatt på seg vinterdrakten, men en tirsdag formiddag bør det vel være mulig å få litt fortgang i sakene?
Med 50 minutter på flybytte i AMS så det temmelig mørkt ut.
Det ble servert drikke og en sandwich, uten tilbud om påfyll.
Vi landet kl 13, og under innflyging fikk passasjerer til EWR og IAH om å ta kontakt med personalet så snart vi var i terminalen. En del passasjerer ble flyttet frem til Europe Select for å komme hurtigere av, mens jeg måtte bli sittende. Var jeg en lost case??
Karakter 2/10
For sene, surt crew, sparsommelig servering, elendig sete.
AMS
Vi ankom D og jeg skulle til G. Jeg tok kontakt med en KLM-dame i terminalen, og hun ga meg retningen. Det tok meg ca 15 minutter å løpe innkl passkontroll. Vel fremme ved gaten var jetbridgen allerede fjernet fra flyet, så der gikk 764 over dammen fløyten. Jeg spurte om det var mulig å rekke flyet til IAH i stedet, som sto ved nabogaten. CO-damene var veldig imøtekommende, og sjekket litt rundt for meg. Siden jeg hadde innsjekket bagasje var det ikke mulig, og jeg måtte ta kontakt med transferdesken til KLM.
10 min gåtur tilbake, men heldigvis ingen kø. Jeg spurte nok en gang om å bli flydd til IAH, siden jeg så en fin liten BBJ utenfor. Etter å ha sjekka litt rundt, fant de ut at det nok ikke var mulig. Var AMS-DTW-EWR-MCO en grei rute, fikk jeg spørsmål om? Jeg skjønte ikke helt hvorfor de skulle dra meg tilbake til EWR i stedet for direkte til MCO, men jeg godtok forslaget. Etter 10-12 minutters arbeid, fant de på egenhånd ut at de heller ville booke meg AMS-DTW-MCO. Da var det bare 20 minutter til flyet skulle gå, heldigvis bare 200 meter lenger bort i terminalen.
Jeg spurte et par ganger om å få et sete meg litt benplass, men det så dårlig ut. Det ble et B-sete omtrent midt i den forrerste Y-kabinen på 333 til NW
Det ble ikke tid til mat nå heller, og sulten meldte seg, men jeg hadde for dårlig tid til å bry meg mye.
Karakter 6/10
Ganske grei transfer, hjelpsomme folk hele veien, selv om jeg ikke fikk fly til IAH.
AMS-DTW NW53
Som omtrent sistemann ombord var det selvsagt ikke plass igjen til håndbagasjen min. Jeg snakket litt med en FA, og han vinket meg frem til biz for å plassere trillebagen min der. Han gjorde tegn til at jeg skulle vente litt, og 2 minutter senere kom han tilbake, pekte på sete 6C og sa at jeg kunne sitte der i stedet :up:
6C er nabosetet til 6D, som igjen blir brukt til crew-rest. De hadde to kapteiner og en styrmann på denne flighten, men NW skal snart gå over til to styrmenn og en kaptein.
Setene på 330 til NW er ganske bra. De har 60" pitch, mange reguleringer innkludert massasje og setet kan legges flatt (ikke vannrett). Siden setet ligger inni en slags kokong, får man litt mer privatliv når man skal sove. Jeg prøvde å sove med flatt sete, men det funker rett og slett ikke for meg. Cradle-posisjonen var derimot meget god. Lie-flat er for meg noe skikkelig overvurdert, men det helt sikkert en smakssak.
En liten demo av WBC finner man her http://www.nwa.com/services/bustrav/wbc/
Vi tok av omtrent kl 15, dvs ganske presis (rutetid var ca 1430 fra gate).
Etter take-off ble det servert små appetizere, røkelaks på ristet brød og valgfri drikke. Jeg hadde tenkt å studere en del på denne turen, så for en gangs skyld holdt jeg meg til vann.
Etterpå ble det servert en salat med valgfri dressing. Ikke så mye å skryte av egentlig.
Til middag kunne man velge mellom lam og laks, og siden jeg sa at det var det samme hva jeg fikk, endte jeg opp med lammestek med brun saus, potetstappe, rødkål og stekte epler. Veldig godt!
Desserten besto av ost og kjeks, bringebærsorbet på sjokolade og litt frukt. Også dette veldig godt. Tradisjon tro ble det også servert kaffe, konjakk/wiskey/likør og portvin til, men bare vann på meg.
NW har et bra underholdningstilbud ombord, bestående av AVOD med spill, filmer og tv-show. Skjermen var 10.4", den største jeg har brukt ombord på et fly. Jeg så en film og spilte litt, resten av tiden ble brukt til meteorlogi og en lur.
En god time før landing så var det tid for litt mer mat. Litt skinke, røkt kjøtt, ost og rundstykker, sammen med en god fruktsalat (og noe mer dessertgreier som jeg ikke vet hva var, men det smakte godt)
Vi landet ca 1715 lokal tid, noe jeg tror var ca på rute.
Karakterer
Komfort: 10/10. Det beste biz-setet jeg har prøvd til nå. Rikelig med benplass, selv om setet foran ligger nede. 5" ekstra i forhold til CO og AF hjelper mye.
Servering: 5/10 (til å være biz). Et stykke etter på både smak og mengde, spesielt i forhold til CO som er benchmarken min på transatlantisk. Drikke vet jeg ikke noe om
Underholdning 9/10. AVOD er snadder, men litt flere filmer hadde ikke gjort noe. Noise cancelling headset deles ut, men jeg hadde mitt eget.
Service: 8/10. Jeg var en op-up, og kan dermed ikke forvente like bra service som en betalende biz, men likevel var det vennlig og god service.
DTW
Jeg hadde 4 timer til flyet til Orlando, så jeg gadd ikke stresse ut. Jeg kom dermed gjennom omtrent sist av passajserene fra AMS, LGW og FRA. Bagasjen min kom selvsagt ikke frem, det har jeg blitt vant til etter hvert. Det tok 2 timer fra jeg gikk ut av flyet til jeg var på vei opp i avgangshallen. Litt vel mye, og det var like lang kø for både immigrasjon, toll og transferdesk. Jeg hadde bare fått ny billett i AMS og ikke boardingkort, og dermed måtte jeg stå litt ekstra i kø. DTW er min favoritt for innenlands transfer, men denne ankomsten gir den ikke tetplassen som gateway fra Europa.
Vel oppe i terminalen bar det rett til en World Club, på tide med en GT, litt rødvin og kjeks. Den nordlige WC har i motsetning til den sentrale en flott usikt over tarmacen. Etter en knapp time var det igjen klart for boarding, flyet var en 753 som har blitt en god venn etter hvert.
Karakter
4/10
Utrolig treg immigrasjon, toll og transfer-desk, men jeg hadde ikke kommet frem tidligere uansett.
Adgang til WC trekker selvsagt opp.
DTW-MCO (NWxxx)
For en gangs skyld hadde ikke NW gitt meg 1.kl på en domestic flight, hvilken nedtur! Grunnen var selvsagt at jeg ble booket på flighten bare 2 timer før avgang, og da var alle setene delt ut. Faktisk var flyet oversolgt, men det endte med et par ledige seter.
Av alle ting fikk jeg et midtsete, men siden det var en Boeing og ikke en Airbus, så hadde jeg rikelig plass uansett. Sove fikk jeg, og jeg hadde ikke øynene åpne mange sekundene på turen nedover. Etter ankomst ble det rapport for savnet bagasje, den kommer trolig på døra i kveld.
Karakter 3/10
Dårlig benplass, betaling for servering, men vi var presise og jeg ville bare sove uansett. Økonomi er økonomi, det suger. Crewet var derimot mye hyggeligere enn sine kollegaer i KLM, men det er jo heller ikke noe nytt.
Oppsummering:
Serviceair virker fremdeles ganske amatørmessige
KLM er like elendige som de har vært de tidligere gangene jeg har fløyet med de
NW biz var en hyggelig overraskelse, skyteamlisten over dammen i biz nærmer seg komplett. Et godt produkt, men alt i alt dårligere enn CO, og ganske likt med DL og AF
NW innenriks i Y er ikke spesielt komfortabelt, og kjøp av snack er dårlige greier. Det blir lenge til neste gang jeg flyr i Y håper jeg!!
Som en liten digresjon:
Dette er den 5 turen over Atlanterhavet der jeg har blitt rebooket eller re-routa. Hva skjer egentlig? Jeg prøver igjen om 11-12 uker på å få meg en atlanterhavskryssing i 764ER!!