• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Stobart Air innstiller driften

Ja, det kom ganske plutselig mens de prøvde å ta over ruter fra Flybe, spesielt fra Belfast, men det har vel ikke helt lykkes. Restriksjonene i Irland har vært veldig omfattende og resultert i at reiser er bortimot ikkeeksisterende og i UK er det så håpløst vinglete og tilfeldig som en kan få det så da gikk det vel som det måtte, dessverre...
 
Det så ut til at de ville miste den fra slutten av 2022 så det hadde kanskje en effekt på hvor salgbare de var. Stobart planla å ekspandere i Belfast og Exeter og ansatte nylig flere folk for dette... Det virker som slutten var litt som Thomas Cook, det funket ikke helt i utgangspunktet men når et salg falt igjennom funket det ikke i det hele tatt.

Dette nye selskapet, Emerald Airlines, er jo ikke operative enda så det er bare en MoU for øyeblikket men planen er vel at det skal skje i løpet av sommeren og intensjonen er vel at Aer Lingus vil gjøre en franchise avtale med dem da. Det blir vel kanskje framskyndet nå.
 
De opererer vel lufthavner også, men det er kanskje et annet selskap i konsernet og som ikke er berørt av dette.

Espen
 
Ser at AerLingus inntil videre vil fly enkelte av rutene her med eget metall og et par overtas as BA. I tillegg tilbyr Loganair såkalte «rescue fares» til folk med billetter på flighter som skulle flys av Stobart


https://www.rte.ie/news/business/2021/0612/1227685-stobart-air/

Aer Lingus will operate the Dublin/Edinburgh, Dublin/Manchester, Belfast City/Manchester, Belfast City/Birmingham and Belfast City/Edinburgh routes.

BA City Flyer will operate the Belfast City/Exeter route and the Belfast City/Leeds Bradford route.
 
De opererer vel lufthavner også, men det er kanskje et annet selskap i konsernet og som ikke er berørt av dette.

Espen

Stobart Air var jo Aer Arann inntil noen assosiert med Stobart gruppen tok over. Stobart er et kjempekonsern i UK men flyselskapet var kun en liten del av det hele. Stobart opererte jo også et par E190 og noen ATR for Flybe hvis jeg ikke husker feil, spesielt fra Southend som vel er drevet av Stobart gruppen.

Ser at AerLingus inntil videre vil fly enkelte av rutene her med eget metall og et par overtas as BA. I tillegg tilbyr Loganair såkalte «rescue fares» til folk med billetter på flighter som skulle flys av Stobart


https://www.rte.ie/news/business/2021/0612/1227685-stobart-air/

Stobart hadde to eller tre BHD-BHX per dag og der er det i dag en A320 som gjør en tur og det samme for BHD-MAN. Det ser ut til at BHD har fått ett fly ekstra for øyeblikket da der i årevis bare har vært ett fly som går fram og tilbake til LHR. Det er vel kanskje også for å prøve å ha en tilstedeværelse i Nord siden easyJet er på Aldergrove (BFS). DUB har for mange i Nord Irland samme status som CPH har for nordmenn. I tillegg er der jo masse bråk rundt Brexit der oppe nå, så en kan jo lure på om der er en liten politisk grunn også, siden Nord Irland ikke er som alle andre plasser.

For Dublin sin del ble jo Regional brukt siden de hadde en litt mer passende flystørrelse for høyere frekvenser til mange steder i UK i stedet for A320. DUB-BHX og DUB-MAN hadde jo alle A320 på enkelte avganger hver dag, om enn noe mer sporadisk i disse dager.

Det er jo interessant at CityFlyer nå sprer seg ut over deres "vanlige" hjemmeterritorium på LCY og EDI men det gjøres vel v.h.a. noen W-sektorer.
 
Det ser ut til at BHD har fått ett fly ekstra for øyeblikket da der i årevis bare har vært ett fly som går fram og tilbake til LHR. Det er vel kanskje også for å prøve å ha en tilstedeværelse i Nord siden easyJet er på Aldergrove (BFS).

LHR-BHD er vel mer eller mindre indirekte arvet fra BMI etter overtagelsen der? BA var vel tidligere mer eller mindre fraværende fra både Nord- og «Sør» Irland? Reiste selv endel ganger med BMI LHR-BHD for 15ish år siden
 
LHR-BHD er vel mer eller mindre indirekte arvet fra BMI etter overtagelsen der? BA var vel tidligere mer eller mindre fraværende fra både Nord- og «Sør» Irland? Reiste selv endel ganger med BMI LHR-BHD for 15ish år siden

BA fikk vel ikke lov til å fly til Nord Irland eller Irland (Rep.) samme som vel ikke Lufthansa kunne fly til Berlin i gamledager. Siden, avhengig av ståsted, England (UK) på en måte er kolonimakten i Nord (The North som de kaller det i Irland (Rep.)) var det nok alt for provokativt å ha dem til å fly der. BMI fløy fra LHR til både DUB og BHD så lenge de holdt det gående.

Angående Nord Irland var det vel ikke før etter Good Friday Agreement at Aer Lingus kunne tenke på å bevege seg over grensen. Det er mange som tror at det var en god del politikk involvert i åpningen av basen på Belfast Aldergrove (BFS) når den til slutt åpnet i 2007 eller når det var. Da var der 4 BFS-LHR per dag (pluss ymse andre destinasjoner) mens BMI fortsatt fløy BHD-LHR.

Så kom det visst "an offer you can't refuse" fra BHD og Aer Lingus bestemte å pakke sysakene og flytte hele operasjonen til BHD. Det var vel etter at Ryanair sluttet i BHD tror jeg og jeg tror både BMI og Aer Lingus fløy BHD-LHR en kort stund før BMI forsvant.
Det var vel i vakuumet etter BMI at BA gjorde sin inntreden både på BHD og i DUB, som jo var store greier og et politisk signal på hvor langt en har kommet etter "the troubles", som de kaller det.
Dermed ble det BHD-LHR i stedet og siden rullebanen er litt i korteste laget forsvant flygingene til f.eks. Kanariøyene. De prøvde Malaga og Balearene men det funket visst ikke mot den oransje maskinen og til dels Jet2, begge på BFS. BHD er vel kanskje ikke ideell for den slags typiske turistdestinasjoner p.g.a. infrastrukturen rundt flyplassen.

Jeg har aldri prøvd BHD men var jeg i BFS på "lån" fra LGW i et år og det var vel sånnsett lenge nok. Little Red eventyret begynte vel rundt samme tid som byttet til BHD skjedde, så det må ha vært rundt 2012 da, tenker jeg.
 
NAC har hentet tilbake 2 ATR-42 og en annen utleier 2 ATR-72 maskiner

ATR 42 -500(600) 1213 EI-GEV Nordic Aviation Capital ferried 13jun21 DUB-BLL after lease to Stobart Air (+ ATR 72-212A(600) 1326 EI-FSK BHD-BLL)

ATR 72 -212A(600) 1097 EI-FAT Stobart Air to be ferried 15jun21 DUB-MGL on return to lessor (+1098 EI-FAU, + 1105 EI-FAV)

Ellers forstod jeg det slik at noen maskiner også eies av morselskaper Esken (tidligere Stobart Group), og det ryktes de forsøker få plassert disse maskinene hos en ny og midlertidig operatør for AerLingus Regional?
 
Ser BA, med hva jeg forstår er Cityflyer, åpner Belfast til Glasgow, Leeds, Exeter og Newquay. Antar endel av dette var for å erstatte Air Stobart? Samtidig som de får brukt endel parkert LCY kapasitet
 
Back
Top