SAS-aksjen

XPilot

SVG/ENZV
Endring siste måned -23.05%
Endring i fjor -77.71%
Endring siste tolv måneder -43.39%
Høyeste i år 24.20
Laveste i år 12.85
Høyeste siden 05/12-2003 706.90
Laveste siden 05/12-2003 12.85
Endring fra topp -98.18%

I dag er den nede i 12.85
Snart på tide med en ny negativ split?
 
Re: SAS Aksjen

Ser vel ut til at det kan skje ting snart ja..

Regjeringen vil ut av SAS

Regjeringen åpner for å redusere den statlige eierandelen i flyselskapet SAS fra dagens 14 prosent,
ved at SAS tar opp konvertible obligasjonlån, istedet for vanlige obligasjonslån.
I praksis betyr det at SAS låner penger som etter gitte vilkår kan konverteres til aksjer ved låneforfall,
noe som igjen fører til at de eksisterende eierne blir utvannet, skriver dn.
 
Re: SAS Aksjen

Men trenger ikke splitte før aksjen går under 1kr, og så den skal falle endel mer før en eventuell splitt er aktuell
 
Re: SAS Aksjen

Mener å ha lest at det er konvertible obligasjoner som vil vanne ut aksjonærene (inkl. staten) som neppe blir godt mottatt i markedet. Slik obligasjoner bruker kun dersom et selskap sliter med å få gode betingelser på vanlige obligasjonslån.... så SAS er i trøbbel. De må snart generere overskudd, og ikke bare håpe at de går såvidt i pluss.
 
Re: SAS Aksjen

Den viktigste begrunnelsen til emisjonene i 2009 og 2010 var at gammel gjeld skulle nedbetales for å danne grunnnlag for videre sunn drift etter kostnadsreduksjoner. SAS ble så tilført 10 milliarder norske kroner.

Men gjelda er akkurat like stor i dag som i 2009 og egenkapitalen er like dårlig. Ingenting er investert i perioden og alle pengene er derfor gått med til regulær drift. Underskuddene fortsetter og pengenøden er igjen stor. Spesielt hvis det skal investeres i nye fly eller nye leasingavtaler.

SAS tok opp et lån på 2 milliarder i fjor. For det må de ut med 13% rente. Nå blir lånenene enda dyrere. Faktisk må de love bort halve selskapet for å få tilgang på nye store lån. Det er det Giske nå har akseptert. Det koster for SAS å skaffe seg nye fly, spesielt når lånene ikke er tilbakebetalt fra forrige gang SAS kjøpte fly. Det imponerer ikke bankene.
 
Re: SAS Aksjen

Dersom en regner med å kunne utnytte seg av shareholder rabatten er dette definitivt et godt tidspunkt å kjøpe på.
 
Back
Top